Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Djeca koja ne odlaze redovito u krevet u isto vrijeme sklonija su razvijanju problema u ponašanju, pokazala su nova svjetska istraživanja. Stručnjaci su, između ostalog, proučavali pojavu hiperaktivnosti, ponavljano loše ponašanje, probleme s vršnjacima i emocionalne poteškoće.
Osim toga, neodlazak na spavanje u isto vrijeme šteti razvoju mozga i sposobnosti reguliranja nekih vrsta ponašanja kod mališana.
Međutim, stručnjaci su također otkrili da je taj učinak reverzibilan, jer su roditelji koji su počeli stavljati svoju djecu na spavanje u isto vrijeme primijetili poboljšanja u njihovom ponašanju.
Inače, istraživanjem kojim je bilo obuhvaćeno više od 10.000 djece pratio se odlazak na spavanje djece stare 3, 5 i 7 godina i bilježile su se informacije njihovih roditelja i učitelja o ponašanju.
Djeca stara tri godine najčešće su odlazila na spavanje u različita vremena, 50 posto djece od sedam godina odlazila su redovito u krevet između 19.30 i 20.30 sati, dok je samo devet posto njih išlo na spavanje poslije 21 sat.
Stručnjaci su otkrili da su ona djeca koja su cijelo djetinjstvo odlazila na spavanje u različito vrijeme pokazala pogoršanje ponašanja.
Međutim, ona koja su u periodu od 3 ili 5 godina odlazila na spavanje u različito vrijeme, ali su sa 7 godina počela spavati u isto vrijeme, pokazala su zamjetno poboljšanje u ponašanju.
Izvor: tanjug.rs