Crveni ruž koji ne “bježi” s usana: 7 tajni postojanog make-upa
Može li crveni ruž preživjeti večeru u slijedovima, niz koktela i višesatni ples? Donosimo vam trikove profesionalaca i viralne beauty hacks s TikT...
Ayurvedska rutina koju vrijedi usvojiti
Drevna indijska tradicija njege kose uljem ne samo da tjeme može održati hidriranim i nahranjenim već je i savršen zimski beauty ritual. Donosimo vodič kako prakticirati ovu ayurvedsku rutinu.
Kad smo u drugoj sezoni serije Bridgerton vidjeli gospođicu Kate Sharma, nismo mogli odvojiti pogled od njezinih voluminoznih i blistavih lokni. Nekoliko epizoda kasnije, kad je nanosila ulje na kosu svoje mlađe sestre Edwine, njihova beauty tajna je otkrivena. Ali to je samo jedan od mnogih razloga za to da se zaljubite u ovaj indijski ritual.
Čudesne moći ”uljenja” kose, metode koja se na sanskrtu zove shiro abhyanga, poznate su svakoj Indijki i neizostavan su dio njihove beauty rutine. Baš kao što koristimo hidratantne kreme na licu i ulja na tijelu, Indijke koriste ulje za njegu tjemena kako bi ga održali hidriranim i nahranjenim. Na taj se način smanjuje opadanje kose, sprječava lomljenje vlasi, prevenira nastanak prhuti, pa čak i potiče rast kose. Također, može biti i vrlo opuštajući oblik holističke brige o samoj sebi.
”Ayurvedska praksa nanošenja ulja na tjeme i kosu stoljećima je star ritual za njegu, hidriranje i jačanje kose”, kaže Tanja Kraljić Strgačić, ayurvedska savjetnica i vlasnica ayurvedske ljekarne AyuGarden. ”Osim za zdravlje kose, ”uljenje” se također koristi za poboljšanje općeg zdravlja jer oslobađa od stresa i potiče bolji san”, dodala je zagrebačka stručnjakinja.
Ono što je još bolje je to što je ova praksa toliko jednostavna da nećete ni dvojiti hoćete li je uključiti u svoju njegujuću rutinu. ”Blago zagrijte ulje tako da bočicu s uljem uronite u vruću vodu na oko 20 sekundi, pa ga jagodicama prstiju, malim i nježnim kružnim pokretima, utrljajte u cijelo vlasište”, opisuje stručnjakinja objašnjavajući da se time potiče cirkulacija i otvaraju pore kako bi ulje prodrlo u folikule. ”Ulje zatim pročešljajte prstima sve do vrhova, pa omotajte kosu folijom tako da se zadrži toplina, a preko toga možete dodati i topao ručnik.”
Ulja koja se tradicionalno koriste u ovu svrhu uključuju bhringraj, brahmi, ogrozd (amlu) ili neem, ali ako nemate pri ruci ayurvedska ulja, stručnjakinja ima odličnu alternativu. ”Sezamovo ulje preporučuje se za sve tipove kose u hladnim godišnjim dobima jer prevenira isušivanje kose i vlasišta, opadanje vlasi i nastanak prhuti, a potiče rast kose, dok se tijekom ljetnih mjeseci savjetuje korištenje kokosovog ulja zbog njegova rashlađujućeg učinka na organizam. Da biste izbjegli silikone i druge štetne kemikalije, uvijek birajte sto posto organsko, hladno prešano ulje.”
Mislite li da vašem masnom vlasištu ili kosi ne treba tretman koji će ih dodatno zamastiti, morate znati da je upravo ovo jedan od načina kako ublažiti prekomjerno lučenje sebuma. Isto vrijedi i ako imate tanku, meku ili rijetku kosu. ”Suho” ulje neće je otežati i omlitaviti, ali ga je, u tom slučaju, potrebno nanijeti samo na vlasište da bi se tim nutrijentima nahranio korijen, a kosa ostala lepršava.
Za najbolji učinak, prije ”uljenja” kosu je potrebno oprati ako je jako prljava ili su na njoj nakupljeni ostaci pjene, laka i drugih proizvoda za stiliziranje frizure. ”Ako se ulje nanosi na nečisto vlasište, na kojemu su nataloženi proizvodi za stiliziranje i prljavština, ono ima tendenciju začepiti folikul, što oslabljuje korijen i u konačnici može uzrokovati opadanje kose. Iako to možda nije uvijek praktično, ulje je zato najbolje nanijeti na relativno čisto vlasište”, sugerira ayurvedska savjetnica.
Nakon što operete kosu, posušite je ručnikom ili sušilom za kosu, a zatim ulje umasirajte na još vlažnu kosu, od vrhova prema korijenu. Preporučuje se nanošenje na vlažnu kosu jer će ulje glatko kliziti po vlažnim vlasima, a i manja je vjerojatnost da ćete pretjerati s količinom.
Kod korištenje ulja u njezi kose vrijedi pravilo manje je više: počnite sa žličicom ili punim dlanom (ovisno o dužini vaše kose). Nakon što nekoliko puta isprobate na sebi, najbolje ćete odrediti količinu koja će savršeno odgovarati potrebama vaše kose. Prilikom nanošenja, usredotočite se na nježnu masažu tjemena, dodajući još pokoju kap tamo gdje osjećate da ima suhih dijelova, ali imajte na umu to da što više ulja koristite, morat ćete više puta šamponirati.
”Što dulje, to bolje” još je jedan mit koji možda vrijedi za neke tretmane za kosu, ali ne i za ”uljenje”, zato što može začepiti folikule vlasi. Osim ako vas ayurvedski stručnjak nije uputio da ljekovito ulje ostavite preko noći, isperite ga unutar sat vremena pa do najviše četiri sata.
Koliko često prakticirati ovaj divni ritual i koje ulje najbolje odgovara vašem tipu i stanju kose, savjetuje Tanja Kraljić Strgačić.
Suha, ispucana, obojena ili oštećena kosa: Ulje sezama, jojobe, masline, ricinusa, avokada, argana
Tretman ovim uljima ili njihovom mješavinom radite najmanje jednom, a najviše dva do tri puta tjedno. Umasirajte ulje u kosu od korijena do vrhova pa ostavite da djeluje par sati. Koristite li ulje avokada, u mješavinu dodajte najviše deset posto, a ako planirate upotrijebiti čisto ulje avokada, ne pretjerujte s količinom jer je ovo ulje izrazito masno. U tom slučaju držite ga na kosi najviše pola sata.
Tanka ili rijetka kosa: Brahmi ulje, ulje nara, ulje od koštica grožđa, amle, badema ili kokosa
Njegujući tretman uljem prakticirajte najviše dva do tri puta mjesečno. Imate li izrazito tanku i rijetku kosu, ulje umasirajte samo na vlasište, a ako imate srednje gustu kosu, nanesite od vlasišta do sredine dužine. Ostavite da djeluje do pola sata pa potom dobro operite kosu šamponom. Regenerator vam vjerojatno neće biti potreban.
Masna kosa: Ulje amle, bhringraja, indiga, sjemenki grožđa ili jojobe
Premda mnogi ne zagovaraju korištenje ulja u njezi masne kože, važno je koje odaberete. Izbjegavajte proizvode koji sadržavaju mineralna ulja, a prednost dajte sto posto prirodnim ”suhim” uljima koja s vremenom mogu riješiti vaš problem prekomjernog zamašćivanja. Ulje nanesite od tjemena do vrhova i pustite da djeluje najviše pola sata pa temeljito operite kosu šamponom. Za još bolji učinak, u odabrano ulje dodajte kap-dvije eteričnog ulja čajevca ili prave lavande.
Gusta, valovita, kovrčava ili oštra kosa: Ulje avokada, makadamije, masline, argana, ricinusa, badema ili shea maslac
Ako je vaša kosa voluminozna, kovrčava ili neukrotiva, ritual ”uljenja” možete prakticirati dva do tri puta tjedno. Odaberete li ricinusovo ulje, zagrijte ga na mlakoj temperaturi, a avokadovo koristite u maloj dozi jer se teško ispire. Ulje umasirajte od vlasišta do vrhova i ostavite da djeluje dva do tri sata pa kosu temeljito operite šamponom.
Sijeda kosa: Ulje amle
Preuranjena pojava sijedih vlasi sve je učestaliji problem i kod muškaraca i žena. Bojenje, naravno, može sakriti srebrne pramenove, ali to je samo privremeno rješenje. Nasreću, prema ayurvedi, moguće je prevenirati i usporiti nastanak sijedih. Njegu kose uljem prakticirajte dva puta tjedno, a ulje amle (možete ga pomiješati s uljem kokosa) ostavite da djeluje najmanje sat vremena, a najviše do tri sata.
Pročitajte: 5 savjeta za bolji rast kose
Foto: Polina Lebed/iStock/Getty Images Plus