Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Obranite se od UV zračenja i spriječite fotostarenje kože
Prerano starenje kože jedan je od najučestalijih dermatoloških problema modernog svijeta. Velik broj proizvoda usmjeren je upravo na rješavanje ovog problema jednom kad on već nastane pa tako možete pronaći razne kreme s pomlađujućim učinkom. Iako su mnogi takvi proizvodi uistinu djelotvorni te mogu donekle popraviti rezultate preranog starenja kože, puno je bolje provoditi preventivne metode.
Prevencijom ćete spriječiti prerano starenje kože i odgoditi ga za neke kasnije godine u kojima prirodno dolazi do kožnih promjena. Vaš najbolji partner u prevenciji preranog starenja bit će SPF faktor zato što je upravo sunce jedno od ključnih uzročnika preranog starenja kože. U nastavku otkrijte kako ono djeluje na vašu kožu i koji su najbolji načini za zaštititi je.
Prerano starenje kože uzrokovano sunčevim zrakama zove se photoageing ili fotostarenje. Iako ovaj naziv ne zvuči toliko strašno, zapravo se radi o konkretnom oštećenju kože koje kasnije može dovesti i do raka kože. Mehanizam štetnog djelovanja bazira se na UV zrakama koje dolaze u dodir s nezaštićenom kožom. Kad govorimo o nezaštićenoj koži, misli se na golu kožu ili kožu bez djelotvornih krema za zaštitu od sunca kao što je Avène SPF.
Šteta koju UV zrake čine na koži ne događa se samo na površini već i u najdubljem sloju kože, tj. dermisu. Zbog toga mogu proći godine prije nego što neke od ovih promjena postanu jasno vidljive te ih je teško liječiti jednom kad nastanu. Neki od znakova fotostarenja su flekice, bore, puknute kapilare i slično. Naravno, promjene na koži i bore normalna su pojava s godinama, no njihov uzrok ne bi trebao biti sunce, već unutrašnji gubitak elastičnosti kože i slični fiziološki razlozi. Ako do ovih pojava dolazi već u mladoj dobi, nije riječ o zdravom starenju, već o oštećenju kože.
Prvi i osnovni način jest izbjegavati izlaganje iako je ponekad ovo teško izvedivo zbog posla, aktivnosti, ali i zdravstvenih benefita koje donosi vrijeme na otvorenom. Zato je najbolje organizirati svoje aktivnosti na suncu u one sate kad ono nije toliko intenzivno te pritom koristiti mineralni SPF. Izbjegavajte boravak na suncu od 12 do 15 sati jer je tad UV zračenje najintenzivnije. Točno stanje zračenja svaki dan možete pratiti uz prognozu.
Jednom kada ste ipak izloženi suncu, pokušajte zaštititi kožu odjećom i dodacima ako je moguće. Dakle, čak i na visokim temperaturama korisno je nositi duge rukave ili hlače od tankih materijala kao što je lan. Odjeća predstavlja odličan štit protiv UV zračenja.
Na one dijelove tijela koje ne možete prikriti svakako nanesite kremu za sunčanje – bilo u kremi ili spreju. Najvažniji savjet koji možete poslušati je da zaštitni proizvod na lice nanosite svakodnevno, neovisno o vremenskim prilikama. To je najbolji način za spriječiti prerano starenje lica. Osobe sa suhom kožom posegnut će za zaštitnim kremama, dok će masnoj koži najbolje odgovarati sprejevi. Neovisno o tipu proizvoda, svatko bi trebao imati svoj štit od UV zraka.
Foto: PR