Novac od Hitlera

by | 15 listopada, 2018

Šesnaestogodišnja Gita vratila se u češko mjestašce Puklice bez oca, majke, sestre i brata. Ljeto 1945. jedan je od onih povijesnih trenutaka u kojima nema potrebe za dugim objašnjenjima o ljudskim sudbinama. U zdanju u kojem je idilično odrastala u blagostanju predratnih industrijalaca sada živi neka druga obitelj. Za sebe tvrdi da su Česi, ali ne onakvi kakv je bio Gittin otac. On je u kući pričao njemački. U nerazumijevanju te sitne nijanse, koja čini razliku između života i smrti, uspijeva pobjeći kod tetke u Prag gdje će provesti ostatak života. Ali duhom nikada ne napušta Puklice i u smiraju se života vraća da bi osigurala moralnu pravdu za svoju obitelj. Taj zadnji povratak bit će, čini se, i najteži jer postat će jasno da su se vremena i ljudi promijenili, ali da je zlo ostalo jednako moćno.

Ovaj se briljantni roman gustim, grubim stilom gradi na slojevima metafora kojima autorica pokušava u čitatelju izazvati tjelesnu reakciju gnušanja upravo nalik onoj koju Gita ima pred licem zla. U kontekstu u kojem je književnost dala mnogostruka tumačenja najvećeg poraza čovječanstva, interpretacija iz pera Denemarkove nova je, svježa i razortkrivajuća. Autorica toliko snažno i detektivski napeto iznjedruje ovaj ženski krik i secira ljudski nagon za opstankom da nam otkriva jedan dobro sakriven kutak duha. Upravo smo svjedočili mjestu gdje se u čovjeku skriva glas koji pred smrću vapi: „Još ne, još ne, gospodine Bože, još ne!“

„Jedan od najboljih čeških romana koji se pojavio zadnjih godina.“

Radio Prag

„Dirljiva knjiga. Sve u njoj vrti se oko teme krivnje, kazne i oprosta. Upravo taj aspekt dopušta nama čitatejima da se približimo ovoj temi bez zamjerki. To je ono najbolje u ovoj knjizi. Autorica uspijeva u ovoj zadaći zahvaljujući vrlo sugestivnom jeziku koji je na trenutke obilježen snažnom napetošću.“

Dresdner Neueste Nachrichten

„U pogledu stila ovaj roman hrani se zapanjujućim realizom čije je simbole moguće interpretirati na više načina. Slojevita knjiga kompleksnog pripovijedanja.“

Werner Schandor, Wiener Zeitung

„Politički roman? On je puno više jer pripovijedačica ne radi ustupke formalnim konvencijama. Radka Denemarkova pokušava obuhvatiti istinu o pravdi i nepravdi, i to doslovno, kao da je riječ o kiparici koja oblikuje kamene blokove.“

Frankfurter Allegmeine Zeitung