Kako izbjeći zimsku depresiju u najtmurnijim danima godine? Norvežani, koji su navikli na ledene zime i dane bez puno sunčeva svjetla, smatraju da je friluftsliv – lijek. Što je to i zašto uistinu djeluje, čak i kad u životu imamo prave probleme koji se ne mogu samo tako otkloniti, a koji se čine još tmurnijima u prosincu i siječnju, objašnjavaju brojni stručnjaci koji već godinama proučavaju ovaj fenomen.
Što je zapravo friluftsliv
Sasvim jednostavno, friluftsliv obuhvaća ideju “života na otvorenom”, a u Norvežane se usađuje praktički od rođenja. To nije posebna aktivnost ili nešto što treba naučiti, već stvar pogleda na život i svojevrsne discipline koja bez obzira na okolnosti, psihičko stanje i vremenske prigode tjera ljude da svaki dan izađu iz kuće i borave na svježem zraku, po mogućnosti u prirodi.
Čitajte: Olakšajte si zimu uz pomoć beauty i wellness navika kojih se drže Skandinavke
Friluftsliv može biti šetnja po kvartu premda pada snijeg, penjanje na planinu, šetnja po šumi, neka sportska aktivnost na otvorenom ili jutarnje trčanje – bitno je samo dobiti svoju “dnevnu dozu svježeg zraka”, pokrenuti tijelo, metabolizam i krvotok te razbistriti glavu od tmurnih misli.
Napravljena su brojna istraživanja koja pokazuju koliko su boravak i na svježem zraku i tjelovježba (tu je uključena i “obična” duga šetnja), no ono po čemu se Norvežani (a i ostali Skandinavci) razlikuju od brojnih drugih zemalja svijeta u kojima su zime blaže i ima puno više svjetla jest činjenica da se znaju natjerati svaki dan izaći iz kuće.
Kad je vani hladno, a sve se čini tmurno, lako je “zakopati se u kuću” i preplaviti tmurnim mislima no Norvežani znaju da je izlazak na zrak pravi lijek koji nipošto ne treba preskakati.
Friluftsliv se prvi put spominje – u pjesmi
U pjesmi Henrika Ibsena “Na visinama” objavljenoj 1859. godine po prvi se put se spominje friluftsliv, u kojoj glavni junak pokušava pronaći svrhu i odabire život u prirodi nasuprot seoskom načinu života uz koji je odrastao.
Norvežani su taj koncept kasnije prihvatili kao spoj gradskog načina života uz obavezan “život u prirodi” te tako stvorili recept kojim čuvaju svoje mentalno i psihičko zdravlje.
Kako se izgovara riječ friluftsliv?
Ovako: “Free-Loofs-Leaf”.
Možete to vježbati pri svojoj sljedećoj šetnji po obližnjem planinskom puteljku.
FOTO: INSTAGRAM: @majamalnar