Vjerovali ili ne, kratak razgovor s majkom može vam pomoći da zaštitite svoje zdravlje. Otkrijte što vam poručuje DNK.
1.Koliko piješ vode? Jeste li neprestano žedni? Mokrite li često? To su dva najpouzdanija indikatora dijabetesa tipa 2, oboljenja koje nastaje kao posljedica nedovoljne produkcije hormona inzulina. Ukoliko su oba vaša roditelja dijabetičari, rizik da obolite iznosi 75 posto. Na svu sreću, postoji način da to izbjegnete. Pretilost je ključni faktor rizika, zbog čega su zdrava prehrana i fizička aktivnost osnovne mjere prevencije. Dijabetes tipa 1 posljedica je potpunog izostanka proizvodnje inzulina i najčešće se manifestira u djetinjstvu. Izostanak terapije kod oba tipa bolesti izaziva brojne posljedice, a najčešće su oboljenja srca, moždani udar i gubitak vida. Brzo rješenje: Ako ste objektivno izloženi povećanom riziku (zbog bolesti roditelja ili bliskog člana obitelji), održavajte zdravu tjelesnu težinu i redovno se bavite fizičkim aktivnostima. U slučaju da osjetite neki od ovih simptoma – jaku žeđ, sporo zarastanje rana, ekstremni umor, gljivični osip, zamagljeni vid, svrab kože, bolove u nogama i učestalo mokrenje – obavezno se obratite endokrinologu.
2.Kakav ti je krvni tlak?
Smatrate da su muškarci s pivskim trbusima i cigarom u ustima najkritičnija skupina kad je riječ o srčanim oboljenjima? Netočno. Statistike pokazuju da je najčešći uzrok smrtnosti u žena upravo otkazivanje srca. Ukoliko u obitelji postoji povijest srčanih oboljenja, hipertenzije i povišenih vrijednosti kolesterola u krvi, onda je i kod vas rizik povećan. Brzo rješenje: Ako je bilo koji blizak član obitelji doživio srčani udar prije 65. godine života, obavezno provjeravajte krvni tlak i razinu kolesterola u krvi. U slučaju da je vrijednost pritiska iznad 120/80, vrijeme je da promijenite životne navike. A ako pušite, nemate više nijedan izgovor da se nastavite trovati! Smanjite unos soli i masnoća (prvenstveno pržene hrane) i povećajte fizičku aktivnost.
3. Je li bilo slučajeva raka dojke u obitelji?
Osim srčanih oboljenja, ovaj tip raka najčešća je bolest koja pogađa žene. Iako prenošenje oštećenog gena može povećati rizik od oboljenja, važno je da se medicinske i obiteljske statistike sagledaju iz druge perspektive. Mnoge žene vjeruju da se rak dojke javlja zbog obiteljske povijesti bolesti, ali stručnjaci kažu da je ovo oboljenje posljedica prijenosa oštećenih gena (BRCA1 i BRCA2) tek u svakom 20. slučaju. Godine života najveći su rizik. Dakle, ako ste u tridesetim godinama, rizik da obolite od raka dojke niži je nego u sedmom desetljeću života, bez obzira na to je li vaša baka bolovala od ove bolesti. Brzo rješenje: Ipak, ukoliko su tri bliske srodnice (majka, sestra, tetka ili baka) bolovale od raka dojke, zamolite svog liječnika da vas pošalje na genetsko testiranje. Osim obiteljske povijesti bolesti, istraživanja pokazuju da pretilost i alkohol povećavaju rizik, dok ga tjelesna aktivnost smanjuje. Također, ne zaboravite barem jednom mjesečno obaviti samopregled grudi.
4. Jesu li ti menstruacije bile redovite?
Nije vam neophodan detaljni izvještaj, ali neke pojedinosti mogu otkriti mnogo više nego što mislite. Obilne ili neredovite menstruacije, neredovito pražnjenje crijeva ili bolovi u području zdjelice mogu biti simptomi endometrioze, koja je nasljedna i može uzrokovati neplodnost. Istraživanja pokazuju da se rizik od endometrioze povećava sedam puta ukoliko je neka žena iz uže obitelji patila od ove bolesti. Brzo rješenje: Ukoliko ste zabrinuti, zamolite svog ginekologa da napravi specifične pretrage. Ako se dijagnoza potvrdi, endometrijalni bolovi mogu se uspješno kontrolirati terapijom lijekovima. Neredovite menstruacije također mogu biti simptom policističnih jajnika, koji su isto tako nasljedna bolest. Ukoliko vaša majka boluje od toga, rizik da i vi obolite iznosi 50 posto. U simptome policističnih jajnika spadaju: akne, promjene na licu, povećanje tjelesne težine i smanjena sposobnost začeća. Ukoliko ste primijetili pojavu nekog od navedenih simptoma (ili sve), zamolite ginekologa da vas uputi na hormonsku analizu – povišena razina testosterona može ukazati na sindrom policističnih jajnika.
5. Jesi li imala problema s težinom? Razgovori o tjelesnoj težini nisu baš ugodni, ali spoznaja majčinih zdravstvenih problema (pretilost, neuhranjenost, gubitak težine zbog stresa, anoreksija i sl.) pojasnit će vam i vašu situaciju. Znanstvenici vjeruju da postoje specifični geni koji određuju ključne karakteristike u vezi s poremećajem prehrane. Tako je utvrđeno da su žene, čija je majka ili sestra patila od anoreksije, 12 puta sklonije da i same obole od ove bolesti. No nisu samo geni u pitanju. Anorexia nervosa kompleksan je poremećaj i može biti način kontroliranja jakih emocija. Na žene naročito utječe ponašanje njihovih majki i zato je važno da razgraničite što su vaši stvarni osjećaji, a što reakcija na ono što vam netko (u ovom slučaju, majka) nameće. Brzo rješenje: Ako je vaša majka patila od nekog poremećaja prehrane, analizirajte uzroke njenog stanja. No njezin problem nikako ne znači definitivnu dijagnozu za vas. Distancirajte se od navika svoje majke i izgradite drugi sustav vrijednosti. Ako ste i vi majka, imajte na umu da ste najvažniji uzor svom djetetu, a da neverbalna komunikacija ima veći utjecaj od verbalne. Vaša kći vas gleda i uči od vas svaki dan. Možete joj govoriti prave stvari, ali ako se skrivate odjećom, ili nezadovoljno promatrate svoj odraz u ogledalu, ona će to jednog dana isto činiti. Zapamtite da vaš stav i ponašanje šalju bitne poruke.