
Ako volite čitati, reading retreat je putovanje na koje ćete se htjeti uputiti
Ako vam je torba uvijek puna knjiga, sigurni smo da biste uživali na reading retreat putovanju. Mir, tišina i dobra knjiga - mnogima je upravo ...
Otkrića o tome koji su razmjeri muškog nasilja nad ženama sada je uvelike pokazala najveća studija ove vrste koja govori o ovom.sve ozbiljnijem problemu kojem bi se uistinu trebalo posvetiti u većoj mjeri jer se o njemu definitivno govori premalo.
Novo istraživanje objavljeno u medicinskom časopisu The Lancet pokazalo je da je otprilike svaka sedma žena (13 %) – što je otprilike 492 milijuna žena diljem svijeta – bilo žrtva zlostavljanja od strane muškog partnera tijekom prošle godine iako se vjeruje da je prava brojka vjerojatno još veća. Istraživači iz Svjetske zdravstvene organizacije i drugih institucija analizirali su 366 studija koje su obuhvatile 161 zemlju i područje, a studija je pokazala da je 27 % žena u dobi od 15 do 49 godine doživjelo fizičko i/ili seksualno zlostavljanje tijekom života, a procjenjuje se da je 24 % tinejdžera u dobi od 15 do 19 godina doživjelo nasilje od intimnog partnera.
Pročitajte: Doživljavate neki oblik nasilja? Potražite pomoć na ovom besplatnom telefonu
Kad je riječ o nasilju, još uvijek se više govori o muškom nasilju nad ženama diljem svijeta – isto govori i nedavni slučaj nogometaša Manchester Uniteda Masona Greenwooda koji je pušten uz jamčevinu do daljnje istrage nakon što je uhićen pod sumnjom za silovanje, seksualni napad i prijetnje ubojstvom.
Sve kampanje itekako ciljaju na to da se žrtvama omogući prijavljivanje zločine i olakša cijela situacija te da se maknu od svojih zlostavljača, ali jasno je i to da je potrebna sveobuhvatna strategija za borbu protiv muškog nasilja nad ženama.
Autorica istraživanja dr. Claudia Garcia-Moreno istaknula je da je napredak postignut tijekom proteklih 20 godina bio “krajnje nedovoljan” da se ispuni međunarodni cilj za eliminaciju nasilja nad ženama do 2030. godine te rekla: “Iako je ova studija provedena prije pandemije COVID-19, brojke su alarmantne i istraživanje je pokazalo da je pandemija samo pogoršala probleme koji su doveli do nasilja među intimnim partnerima kao što su izolacija, depresija i tjeskoba te korištenje alkohola, kao i smanjenje pristupa uslugama podrške. Spriječiti da se nasilje intimnog partnera uopće ne dogodi je vitalno i hitno. Vlade, društva i zajednice moraju obratiti pozornost, ulagati više i hitno djelovati u smjeru smanjenja nasilja nad ženama.”
Pročitajte: Mlada Poljakinja pokrenula fiktivni online dućan za pomoć žrtvama obiteljskog nasilja
Foto: Anete Lusina/Pexels