Hipotireoidizam predstavlja smanjenje funkcije štitne žlijezde kada se luči manje hormona nego što je potrebno da se održava normalan tjelesni metabolizam.
Čest uzrok smanjene funkcije štitne žlijezde je tiroiditis – upalni proces štitne žlijezde, a najčešći ovakav poremećaj je Hashimotov sindrom. Kod ove bolesti imunološki sustav osobe napada stanice štitne žlijezde i uništava ih. Hipofiza, kako bi utjecala na štitnu žlijezdu da stvara više tiroidnih hormona, luči više TSH-a, a povećanje rada dovodi do povećanja štitne žlijezde. Do hipotiroidizma, rjeđe, može doći i ako se ne unosi dovoljna količina joda prehranom.
Simptomi smanjene funkcije štitne žlijezde razvijaju se sporo, a najčešći su slabost i umor, dobivanje na tjelesnoj težini, smanjenje apetita, promjene menstrualnog ciklusa, gubitak seksualne želje, osjećaj hladnoće, zatvor, bol u mišićima, natečenost kapaka, lomljivost noktiju i opadanje kose.
Da bi se ustanovio je li smanjena funkcija štitne žlijezde, endokrinolog traži određene laboratorijske pretrage, povremeno i ultrazvuk štitne žlijezde.
U slučajevima kod kojih je potrebna terapija, daju se tiroidni hormoni. Doza lijekova polako se povećava dok se ne dostignu normalne vrijednosti u krvi, nakon čega su potrebne redovite kontrole radi praćenja stanja.