Kopenhagen nudi garanciju kvalitete života onima koji presele u Dansku
To se zove samopouzdanje! Metropolitansko područje Kopenhagena najavilo je kampanju za "garanciju kvalitete života" u što se mogu učlaniti novoprid...
Znanstvenici se odavno bave pitanjem u kojoj mjeri odgoda alarma može štetno djelovati na organizam i poremetiti dobru higijenu spavanja.
Nedavno su objavili dvije nove studije u “Journal of Sleep Research” te probudili raspravu o drijemanju nakon alarma. Unatoč široko rasprostranjenom savjetu da to nije dobra navika, 69 posto ispitanika od 1732 sudionika studije izjavili su da su “ponekad” uključili odgodu ili postavili više alarma.
Ispitanici koji su odgađali alarm često su doživljavali jutarnju pospanost i kraći ukupni san iako su istovremeno bili mlađi te prakticirali kasniji ritam odlaska na spavanje, prema istraživanju.
Druga manja studija s 32 sudionika nije pronašla jasan utjecaj navike drijemanja na raspoloženje, jutarnju pospanost i opću strukturu sna.
Postoji prepoznatljiv pojam nazvan “inercija sna”, koji opisuje stanje omamljenosti, zbunjenosti i jutarnje pospanosti nakon buđenja iz dubokog sna, povezano s odgodom alarma.
Iako manja studijska skupina nije izvijestila o simptomima inercije sna nakon jutarnje odgode alarma, dr. Raj Dasgupta, glavni medicinski savjetnik za Sleepopolis, ističe da je važno uzeti u obzir ograničenu veličinu uzorka pri donošenju zaključaka o utjecaju odgode na spavanje u široj populaciji.
Stručnjaci također upozoravaju na to da ne treba iskorištavati dodatni sat sna dobiven pomicanjem satova na zimsko računanje vremena.
Dr. Dasgupta preporučuje fokusiranje na izlaganje prirodnom svjetlu ujutro i poslijepodne kao ključni korak u kalibriranju unutarnjeg sata tijela i povećanju budnosti tijekom dana.
Kao dio dobre higijene spavanja, preporučuje se održavanje dosljednog rasporeda spavanja i buđenja te planiranje odlaska u krevet i buđenja u isto vrijeme tijekom cijelog tjedna.
Pročitajte: Nekoliko fizičkih znakova da nepravilno sjedite za stolom. I kako to popraviti?
Foto: Nutthaseth Vanchaichana iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Pexels