
Naš izbor najboljih mineralnih krema za sunčanje – ne ostavljaju bijeli trag
Sunčana sezona je pred nama. Nabavite svoju kremu sa zaštitnim faktorom što je moguće prije jer, stručnjaci se slažu, SPF je prva linija obrane pro...
Ljepota bez grižnje savjesti
Razmišljate li ikad o tome kako vaši svakodnevni rituali njege utječu na okoliš? Industrija koja je usredotočena na čišćenje i ljepotu zapravo ima poprilično prljavu reputaciju kad je u pitanju održivost. S bilijardama komada plastičnih bočica proizvedenih svake godine, skrivenom mikroplastikom i toksičnim kemikalijama u svojim formulama, kozmetika je jedan od velikih zagađivača.
Nasreću, nakon ere eko, a zatim i clean kozmetike, stigla je na red tzv. održiva ljepota – trend koji sumira sve to i ide korak dalje – s ciljem brige o zdravlju naše kože, ali i okolišu. Zagovornice ove beauty filozofije biraju transparentne, fair-trade brendove čije organske formule nisu testirane na životinjama, višekratne umjesto jednokratnih proizvoda, u eco-friendly ili zero waste ambalaži. Mnoge od njih, kako bi dodatno minimizirale vlastiti ugljični otisak, kupovne zamjenjuju DIY pripravcima izrađenima u vlastitoj kuhinji. Donosimo vam upravo njihovu priču – inspirirajte se njihovim održivim izborima te pridonesite i vlastitoj ljepoti i ljepoti našega planeta.
Kao ekološkoj aktivistkinji, u srž joj je usađena dužnost odgovornog ponašanja prema prirodi. Vodeći se tom filozofijom, uvijek bira održive proizvode, izbjegavajući one koji se proizvedu u neograničenom broju plastičnih kutijica te one koji su testirani na životinjama. Također, preferira kozmetiku pripravljenu po biodinamičkim principima.
OD DIY-a DO KUPOVINE: Jedno vrijeme sama sam pripremala kozmetiku, ali sam je nakon tridesete počela kupovati jer mi je koža postala zahtjevna i suha. Ostala sam vjerna jedino svom DIY deziću jer mu nisam našla bolju alternativu.
DNEVNI RITUALI: Nakon što se umijem kišnicom (jer nam je to tehnička voda), nanosim Oshadhi hidrolat od hamamelisa i Olival peptidni serum, a dozu hidracije daje mu lagani losion za lice Dr. Hauschka. Večernja njega je jednostavnija – uključuje Weleda tonik i Olival ulje Omega eliksir.
BEAUTY OTKRIĆE: Svima preporučujem gua sha kamen jer su rezultati brzi i naočigled vidljivi, premda ga ja uz malu bebu nemam previše vremena koristiti.
QUICK FIX: Moj suhi ten uvijek spasi kokosovo ulje, ali mu pribjegavam tek povremeno, onda kad mi je koža izrazito suha.
Pročitajte: Tihana, Marko i Marina žive održivo. S nama su podijelili svoja iskustva i pokazali kako promjena nije teška
Kad joj je dosadilo kupovati i isprobavati različitu kozmetiku koja joj nikad u potpunosti nije odgovarala, zasukala je rukave i naučila napraviti kremu koja će odgovarati njezinom tenu. Otkrivši jednostavnost izrade vlastite preparativne kozmetike, u drogeriju rijetko navraća.
DIY KOZMETIKA: Kupujem samo kruti šampon, a sve ostalo izrađujem sama: kreme za lice, losione i maslace za tijelo, tonike i uljne serume, maske za lice i kosu, balzam za usne, sapun, regenerator za kosu…
SPA NJEGA KOSE: Kad imam više vremena, dan posvetim dubinskoj njezi kose i kože. Prvo stavim masku na kosu, nakon čega napravim piling vlasišta, da bih nakon pranja kosu isprala čajem od svježe ubrane koprive, a u tjeme umasirala tinkturu od korijena koprive. Takvi dani su luksuz i to je ritual koji prakticiram samo onda kad mogu biti vani i s maskom na glavi brati koprive.
BEAUTY TRIK: Moja je koža suha i zahtijeva intenzivnu njegu, tako da nakon kreme za lice obavezno utapkam uljni serum kako bi se vlaga “zaključala” u koži. Ovo prakticiram jedino tijekom zimskog perioda jer ljeti je mojoj koži dovoljan samo tonik.
ULJE ZA AKNE: Kad se pojavi prištić, uvijek imam spreman serum s eteričnim uljem čajevca koji više puta tijekom dana namažem na aknu. Tako mi se najbrže povuku i crvenilo i bol, čak i kad je u pitanju veća akna.
U trudnoći sam razdijelila svu svoju kozmetiku jer sam shvatila da sve što nanosim na sebe izravno utječe na bebu. Moja kozmetička torbica sastojala se od dva proizvoda: sapuna za kožu i sapuna za kosu. Promijenila sam i prehranu prešavši na autoimuni protokol kojim sam očistila svoje tijelo iznutra. Te dvije promjene učinile su za moju kožu i kosu nevjerojatne stvari.
CLEAN FORMULA: Uz dva sapuna, danas sam svojoj rutini dodala serum i kreme za lice – to su uglavnom proizvodi domaćeg, organskog brenda JouJou. Izbjegavam komercijalnu kozmetiku jer njihove formule sadrže endokrine disruptore poput parabena, triklosana i UV filtera, kao i emulgatore, stabilizatore, konzervanse, SLS i SLES koji su kancerogeni. Ukratko, tražim sastav koji je što kraći i “čišći”.
PROMJENA: Prije prelaska na prirodnu kozmetiku i zdraviju prehranu, moja je koža bila suha i sklona alergijskim reakcijama koje su se manifestirale u obliku ljuštenja kože i sitnih prištića. Danas moj ten ima zdravu boju, koža je blistava te zahtijeva puno manje brige i njege.
MAKE-UP: Ne koristim ni puder ni maskaru, a korektor samo u posebnim prigodama, ali volim prirodan multifunkcionalni stik Makris kozmetike koji daje boju mojim obrazima i usnama dok mi istodobno njeguje kožu formulom na bazi prirodnih ulja i pčelinjeg voska.
ODRŽIVOST: Najljepša pomisao mi je da svojim beauty odabirom pridonosim ne samo ljepoti i zdravlju svoje kože već i prirode jer naš planet ostavljam za život svojoj kćeri i njezinoj djeci.
Pročitajte: Održivi online dućani u kojima ćete pronaći sve za njegu tijela i zdrav život
Foto: Privatne fotografije
Magda Dežđek je freelance novinarka i urednica s dugogodišnjim iskustvom u hrvatskim medijima. Karijeru je započela kao studentica u Jutarnjem listu, a ubrzo se pridružila magazinu Sensa, gdje je od prvog do posljednjeg broja radila kao urednica, novinarka i stilistica. Tijekom godina surađivala je s brojnim tiskanim i online medijima, uključujući Extru, Lisu, Elle i Adivu. Posljednje dvije godine dio je tima Ljepote&Zdravlja, specijalizirajući se za teme o wellbeingu i ljepoti. Uz strast za istraživanjem beauty svijeta, posebno uživa pisati o svojim putovanjima, koja su njezin nepresušan izvor inspiracije.