Odvikavanje počinje u trenutku kad dojenče othranjeno majčinim mlijekom počne piti kravlje adaptirano, da bi postepeno prešlo na raznolikiju prehranu.
U širem značenju riječi, odbijanje od sisanja znači prelazak s isključivo mliječne prehrane, bez obzira na prirodu mlijeka, na raznolikiji režim hranjenja. Za dijete je prestanak dojenja uvijek neugodan, ali on predstavlja stres i za majku, jer se ona boji da će ostati bez tako dragocjenog kontakta sa svojom bebom.
Rekli smo da novorođenče tokom prvog mjeseca sisa najmanje osam puta dnevno, računajući i noćni obrok. Na kraju prvog mjeseca noćni podoj se ukida, ali to još ne predstavlja odbijanje. Do petog mjeseca se daje šest podoja, a poslije toga pet.
Sa DOHRANJIVANJEM se počinje poslije navršenih šest mjeseci, s tim da se tokom šestog mjeseca daju voće i voćni sokovi, u sedmom povrće, a u osmom se uvodi i meso. Sa ODBIJANJEM se počinje u sedmom mjesecu, mada je za bebu najbolje da sisa devet mjeseci, pa i duže.
Strpljivo i polako odbijanje
Postepeno odbijanje od dojke je najbolje, jer se tako pruža mogućnost da se sokovi za probavu kod bebe prilagode novoj vrsti hrane, a do izmjene bakterijske crijevne flore dolazi se bez naglih promjena.
Pod normalnim uvjetima odbijanje treba provoditi u rasponu od tri do šest mjeseci, što ovisi od mnogobrojnih činiteljima i kod majke i kod djeteta. U ovom slučaju, svake dva ili svaka tri tjedna ukida se po jedan podoj.
"Ubrzano" odbijanje
Ukoliko majka mora početi raditi onda se provodi "ubrzano" odbijanje, što znači da se svaki tjedan ukida po jedan podoj i zamjenjuje nemlječnim obrokom ili mlječnom formulom koja se daje na bočicu. Ovakav način odbijanja može se provoditi za otprilike šest tjedana. Veoma je važno da je majka smirena i da ništa ne radi na silu. Neke bebe je lako naviknuti na prehranu pomoću bočice, dok se druge tome opiru i uporno traže dojku. Ukoliko je vaša beba "teška" na prihvatanju bočice, odložite proces odbijanja za sedmicu-dvije, pa onda pokušajte ponovo.
Dobar plan, najmanje stresa
Odbijanje je moguće sprovesti u svako godišnje doba, ukoliko postoje povoljni higijenski uslovi i ukoliko zdravstveno stanje majke to dozvoljava.
Ne namećite – predlažite!
Odbijanje treba vršiti postepeno: predlagati, a ne nametati. Mnogo je važnije da dijete nauči da jede bez prisile i sa zadovoljstvom, nego da u tačno određene sate guta količine hrane koje su mu silom nametnute. Nova hrana mora da prija djetetu, mada niko ne može da predvidi kakva će biti njegova reakcija. Neka djeca bez problema prihvataju prvu bočicu, druga je odbijaju – u tom slučaju majka mora da bude strpljiva i da narednog dana ponovi pokušaj.
Prilagodite cuclu
Ukoliko dijete ni prilikom ponovljenog pokušaja neće da prihvati flašicu, najvjerovatnije je problem u cucli. Promijenite je ili provjerite otvor rupice (može biti da je suviše mali ili suviše veliki). Izvjesne teškoće u procesu odbijanja od sisanja su u početku neizbježne, tako da svaka mama mora da računa na određeni "otpor" djeteta.
Polako i postepeno!
Nije pametno pribjegavati naglom odbijanju od sisanja, jer to nosi opasnost od tzv. "proljeva uslijed odbijanja". Naglo odvikavanje dolazi u obzir samo u slučaju bolesti majke ili nekog drugog opravdanog razloga. Ako je dijete prije odbijanja već prihvatilo mješovitu prehranu na žličicu, opasnost od ove vrste proljeva je znatno manja. Ako bolest majke to dozvoljava, brzo odbijanje se može sprovesti ukidanjem po jednog podoja na svaka dva-tri dana. Naglo odvikavanje izaziva nabreklost dojki, pa se preporučuje da majka prima stilbestrol tri puta dnevno, po 5 mg. Na taj način može se spriječiti i pojava mastitisa, odnosno upala mliječnih žlijezda, kao i mnogobrojne komplikacije koje su povezane sa ovom pojavom.
Promjena dnevne rutine!
Sva djeca imaju neke svoje rituale kada su u pitanju vrijeme i mjesto sisanja. Na primjer, ukoliko dijete traži da sisa uvijek kada majka sjedne u svoju fotelju, pošto je naučilo tamo sisati premjestite tu fotelju na drugo mjesto i nemojte je koristiti neko vrijeme. Ako je beba navikla da sisa odmah po buđenju, onda tate treba da stupe u akciju: neka mu brže-bolje ponudi omiljenu hranu, lakše će "zaboraviti" na jutarnji podoj.
Pronađite adekvatnu zamjenu ili razonodu!
Ponudite mališanu zdravu užinu, čitajte mu slikovnicu, kupite mu novu igračku, šetajte, igrajte se. Mnogo teže će vam biti ukoliko pričekate da dijete zatraži da sisa. Poanta je u tome da ga preduhitrite zamjenom ili razonodom u vrijeme kada naslutite da će tražiti da vam se zavuče ispod majice.
Skratite dužinu podoja!
Skraćivanje podoja je efikasno kod djece starije od godinu dana. Uspjeh prestanka dojenja mnogo ovisi oo majci, djetetovom temperamentu kao i njegovom uzrastu. Međutim, mama mora pokušati pronaći najadekvatniji način. Metoda koja danas ne daje rezultate, već sutra može postati i te kako efikasna.
Trik sa senfom
Namažite obje dojke senfom. Ne jamčimoda će ovo pomoći, ali ništa vas ne košta da pokušate. Kada dijete zatraži dojku, recite joj da se mlijeko "pokvarilo", a zatim joj dajte da pogleda pa čak i da proba, ako želi. Iskustva majki nam govore da je ovo veoma efikasna metoda, jer kad se djete jednom razočara neće više željeti ponovo probati.
Budite kreativni!
Pokušajte uvjeriti vašu bebicu da je, primjera radi, mlijeko sada u hladnjaku ili smislite neki drugi izgovor. Niko ne poznaje vašeg mališana bolje od vas, tako da – iskoristite to!
Znakovi da se prekid dojenja odvija prebrzo:
– Dijete postaje uznemireno i plače na svaki pokušaj izbjegavanja podoja. U tom slučaju treba usporiti sa procesom odbijanja ili pronaći nov pristup odvikavanju;
– Mucanje (zamuckivanje);
– Noćna buđenja;
– Potreba za majčinom blizinom u toku dana;
– Pronalaženje novog objekta bez kojeg se ne može (deka, plišana igračka…);
– Nov ili pojačan strah od razdvajanja;
– Ujedanje – ukoliko dijete nikada prije to nije činilo.
Napomena
Ako osjetite da vam se grudi brzo pune mlijekom, znajte da je to pokazatelj da proces odvikavanja ide prebrzo. Potrebno je da usporite, te da se vratite korak-dva unazad i od te točke nastavite sporijim tempom. Čim dijete počne da se zanima za okolinu, smanjit će se njegova potreba za vašom blizinom.