10 čizama koje bismo rado ulovili na zimskim sniženjima
Prošao je Božić, što znači da pomalo započinju i zimski popusti. Da ne biste pretjerali s kupovinom nepotrebnih predmeta koji će vam naposljetku le...
Jesen je, zima je sve bliža. Toplinu ljeta sve manje uspijevamo dozvati u sjećanje. Dok sve promrznutijim rukama popravljamo šal, zašto ne bismo poput Žane Kučalo napipali proljeće na svojem vratu? Stavimo i mi Celuwilla ogrlicu!
Inspiracija za Celuwila ogrlicu jasna je na prvi pogled. To je ljepota priroda u svoj svojoj jedinstvenosti te raznovrsnosti i raznolikosti. Autorica Žana Kučalo iz prirode preuzima i stilizira motive i upliće u originalne vezove njezine plodove i boje. Tako i jesen može vaš vrat obuhvatiti toplo, nježno, podatno.
Ime Celuwilla nastalo je spajanjem dvije sindarske riječi, iz jezika Tolkinovih vilenjaka: celu i willa. Zašto baš tih, bit će vam jasno već kad prvi put oko vrata stavite Žaninu ogrlicu. Celu znači proljeće, izvor života. Willa je vjetar, dah proljeća u Vilin-zemlji. Upravo tako je Celuwilla ogrlica poput proljetnog daška koji vas obavije i osnaži vašu izvornu ljepotu. Koristeći tradicijske tehnike spajanja svile i perli, poput našeg kraluša i zlatoveza, kao i japanskog kumihima te indijanskog, odnosno, staroegipatskog peyotea, Žana dizajnira umjetnički nakit nosiv na više načina, a koji pri tome ne gubi na mekoći i udobnosti. Jedinstvenost i ljepota pri tome sve više oduševljavaju.
Omiljeni materijali autorice su minerali, biseri, školjke, svila, drvo, staklo.
Studirajući kemiju i biologiju, Žana dolazi u dodir s mineralima. Svaki mineral u svojim čudesnim strukturama nosi svoju priču, povijest te energiju, snagu. Ima li itko koga ne bi očarali?! I eto ideje: kad bi se mineral utkao u udoban nakit, mogli bismo ga imati uza se cijeli dan! I tako je počelo novo životno putovanje naše profesorice. A kad se čovjek s ushićenjem i predanošću zaputi u neki novi svijet, putem se sami počnu otvarati i novi prozori. Krenuvši u svijet tradicijskih tehnika rukotvorina, Žana se „sasvim slučajno“ susrela s drevnom japanskom vještinom pletenja, poznatom kao kumihimo. Bingo! Poput našeg kraluša, kumihimo zahtijeva brojne sate vještog i preciznog rada, no ova tehnika pruža i nevjerojatne mogućnosti trodimenzionalnog oblikovanja. Plet se ponaša ergonomski – meko poprima oblik podloge (vrata ili ruke), a masu minerala ili drugih perli pravilno raspoređuje po podlozi, pa kao da imate pero oko vrata. Čudesno!
Zanimljivo je kako nakit izrađen kumihimo vještinom pristaje svakoj ženi, kao da se taj fleksibilni plet sljubi s linijama njezinog vrata, pa baš na njoj izgleda drugačije, autentično. Nakit kao da se poosobi kad ga stavite, poput pravo pogođenog parfema.
Stoljećima na svjetskoj ljestvici čvrstoće špage ispletene kumihimom zauzimaju prvo mjesto. Ova prelijepa i neiscrpna japanska tradicionalna umjetnost pletenja bila je 1500 godina brižljivo skrivana u srcu Japana. Tek krajem 20. stoljeća Sensei majstorice odlučile su pokazati i ostalima osnove kumihima. Kumihimom su Japanci od svilenih niti izrađivali pojaseve za odjeću, samurajsku opremu, kao i razne ukrase za cara i carsku obitelj. Uplitanjem kristala, bisera ili staklenih perle u nakit, svaka perla je diskretno, ali potpuno odvojena od ostalih, pa pri nošenju nema bojazni od sudaranja i oštećivanja perli. San svakog draguljara! Za vrstu kumihima koji koristi Celuwilla, potreban je marudai tkalački stol okrugle plohe s rupom na sredini. Na marudai se postave svilene niti na koje su prethodno nanizane perle. Niti se spajaju preplitanjem u sredini stola pa kroz rupu izlazi gotov proizvod. Najčešće se radi sa 16 niti istodobno. O redoslijedu preplitanja niti, kao i obliku, broju i položaju perlica, ovisi kako će izgledati ispleteni nakit. Pletenje nekih modela traje više od 50 sati, ali u ovoj vještini najizazovnija je faza prije same izrade – dizajniranje i „prevođenje“ 3-D oblika u matematičko-arhitektonsku formu kumihima.
U ogrlici Rujka boje, oblik i raspored perli podsjećaju na jesenski „rog izobilja“, dok u Dragulju vode oblik ogrlice asocira na oblik ohridskih bisera koji su njezin osnovni gradivni element.
Celuwilla nudi i rješenje za osobe alergične na metalne dijelove nakita. Peyote vezenjem kopče i spojevi postaju vidljiv, ukrasni detalj. No peyote otvara i jedno bogato kreativno polje. On spajanjem najsitnijih perlica, omogućuje kiparsku izgradnju svih oblika. A zahtijeva samo iglu, konac, perle, puno mašte i predanosti radu.
Ljepota iz prirode, originalni dizajn koji vam nudi raznolike kombinacija stavljanja oko vrata, udobnost nošenja, dugovječnost nakita,.. mnogo je razloga da se zaljubite u Celuwillu. Već ove jeseni! Stavite Celuwilla ogrlicu i neka vam vila proljeća nježno puše u vrat!
foto: Stjepan Mrganić i Suzana Dobrić Žaja