POGLEDAJTE kako očuvati izgled svoje odjeće!
[caption id="attachment_144911" align="alignnone" width="827"] FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES[/caption]Ne trebate trošiti novac na kemijsko čišćenj...
Vrijeme je za totalnu ”detoksikaciju” vaše torbe. Već smo pisali o tome kako je torba leglo svakakvih bakterija, ali sada je riječ o stvarima koje svakodnevno nosimo sa sobom. Mobitel, balzam za usne, gel za dezinfekciju ruku… Naučite kako smanjiti rizike za narušavanje zdravlja.
Mobilni telefon
Iako mobilni telefoni nisu službeno povezani s bolestima, ono što sada znamo prilično je uznemirujuće. Međunarodna agencija za istraživanje raka navodi elektromagnetske aktivnosti iz mobilnih telefona kao moguće karcinogene, a in-vitro eksperimenti na Sveučilištu Gazi u Turskoj pokazali su da određene razine zračenja telefona učetverostručuju rast stanica raka grudi te utrostručuju smrt spermija. I vaš mozak bi mogao biti u opasnosti. Samo 50 minuta korištenja mobilnog telefona uzrokuje značajan porast glukoze u mozgu u izloženom području. Povišena glukoza u mozgu povezana je s Alzheimerovom bolešću.
Savjet: Reducirajte izloženost tako što ćete umjesto poziva češće slati poruke. Kada razgovarate, držite mobitel barem par centimetara udaljen od uha ili koristite speaker. Kada mobitel ne koristite, držite ga u torbi, ne u krilu, grudnjaku ili džepu.
Gel za dezinfekciju ruku
Mislite da će vam zamijeniti vodu i sapun? Sjajno. Budite svjesni da na ruke stavljate banzalkonijev klorid – aktivni sastojak, čest u gelovima za dezinfekciju ruku. Riječ je o astmogenu, obitelji spojeva koji mogu uzrokovati astmu i kod zdravih ljudi.
Savjet: Da biste izbjegli benzalkonijev klorid, potražite gel koji nije na bazi alkohola te bez sintetičkih boja i mirisa. Većina boja i mirisa su bezopasni, ali također mogu izazvati alergijske reakcije na osjetljivoj koži.
Papirnati računi
Možda izgledaju nevino, ali računi su puni Bisfenola A (BPA). Štoviše, među tri najveća izvora BPA su papirnati računi. A dirajući ih prstima, vrlo ih lako možete unijeti u tijelo preko kože. BPA povezuju s pretilošću i dijabetesom, rakom i neplodnošću.
Savjet: S obzirom na važeći zakon i račun uvijek morate uzeti sa sobom, jedini je način da nakon diranja računa dobro operete ruke. Račune držite u posebnom spremniku i nemojte ih držati razbacane po torbi.
Plastične boce za vodu
Ispijanje vode je dobra navika, ali morate biti svjesni da su limenke i plastične boce veliki izvori BPA. Iz puno njih je izbačen, ali oni koji na boci sadrže oznaku 7 još uvijek ga sadrže.
Savjet: Na tržištu postoji puno spremnika bez BPA. Da biste bili sigurni, potpuno odbacite plastiku i koristite boce od stakla ili nehrđajućeg čelika, koji prilikom izlaganja visokim temperaturama neće otpuštati štetnu kemikaliju u vaše piće.
Parfemi
Kompanije za proizvodnju parfema zaštićene su u smislu da ne moraju navoditi tajne sastojke koje stavljaju u parfem. A to može biti problem ako imate problema s alergijama, jer je moguće da parfem ima upravo onaj sastojak koji vama ne odgovara. Što je još gore, neki od sastojaka mogu biti stvarno štetni za zdravlje. Flatali, primjerice, blokiraju muške spolne hormone, i povezani su s neplodnoću kod muškaraca i urođenim manama muških fetusa kod majki s visokim razinama flatala.
Savjet: Koristite organske mirise na prirodnoj bazi. Ako ne možete bez sintetičkih parfema, svakako ih izbjegavajte u trudnoći.
Izvor: Index.hr