24 dana luksuznih iznenađenja: otvorili smo najljepše adventske kalendare u 2024.
Ove godine poželjet ćete da Božić nikad ne dođe, poručuju iz L’Occitanea, a mi se slažemo s njima nakon što smo zavirili u njihov adventski kalenda...
Kozmetika se počinje koristiti sve ranije kad su djevojke u pitanju, a proizvodi koje kupuju sve su samo ne zdravi, štoviše, mogu napraviti pravu zbrku među hormonima i potpuno poremetiti endokrini sustav.
Upravo iz tog razloga skupina znanstvenika s kalifornijskog University of Berkeley i klinike Salud del Valle iz Salinasa provela je istraživanje pod nazivom Health and Environmental Research on Makeup of Salinas Adolescents (HERMOSA).
Svrha mu je bila analizirati u kojoj mjeri toksični kemijski sastojci iz kozmetičkih proizvoda utječu na poremećaj u radu endokrinog sustava kod adolescentica.
Poremećaji u radu endokrinog sustava kod njih se javljaju češće, jer djevojke na dnevnoj bazi prosječno koriste 12 kozmetičkih proizvoda, u što spadaju sredstva za higijenu te preparativna i dekorativna kozmetika, a mladići samo šest.
Drugi je razlog to što su prethodna istraživanja pokazala da mlade djevojke koriste više kozmetičkih proizvoda od odraslih osoba, izlažući se na taj način većoj količini kemijskih tvari, koje nisu bez posljedica kada je riječ o proizvodnji hormona u ključnome razdoblju njihova razvoja.
Od stotinjak sudionica istraživanja zatraženo je da tijekom tri dana odbace kozmetičke proizvode koje obično koriste te ih zamijene proizvodima s puno manje toksičnih kemijskih tvari. Proizvode s puno manje parabena, ftalata, oksibenzona i triklosana dobile su od znanstvenika koji su organizirali testiranje.
Navedene toksične kemijske supstancije pronađene su u dekorativnim i preparativnim kozmetičkim proizvodima, parfemima, proizvodima za njegu kose, sapunima i kremama za zaštitu od sunčevih zraka.
Rezultati drugog testa pokazali su da se koncentracija kemijskih supstancija u organizmu adolescentica znatno smanjila. Primjerice, koncentracija dietil-ftalata, koji se najčešće nalazi u parfemima, smanjila se za 27 %. Koncentracija metil-parabena i propil-parabena, čija je namjena spriječiti i usporiti mikrobiološku kontaminaciju kozmetičkih pripravaka, smanjila se za 44 %, odnosno 45 %, a triklosana koji nalazimo u antibakterijskim sapunima i benzofenona-3, sastojka krema za sunčanje, za 36 %.
Rezultati studije, čiji su rezultati objavljeni u stručnom časopisu Environmental Health Perspectives, upućuju na to da bi žene, osobito mlade djevojke u razvoju, trebale znatno smanjiti izlaganje kozmetičkim proizvodima koji mogu poremetiti rad njihova endokrinog sustava, te ih zamijeniti onima s puno manje kemikalija ili organskom, biokozmetikom.