Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Mesne prerađevine mogu opasno djelovati na osobe koje boluju od astme, dokazala je studija provedena na 1.000 osoba. Sastav suhomesnatih proizvoda, natrijev nitrit, može prouzročiti probleme kisika u krvi i u dišnim putovima.
Konzumirate li više od četiri sendviča sa suhomesnatim proizvodima tjedno? To može biti opasno po zdravlje, posebice kod astmatičara, navode rezultati istraživanja, a prenosi #BBC. Istraživanje je provedeno na 1.000 francuskih ispitanika u razdoblju od 10 godina gdje su se pratile prehrambene navike.
Znanstvenici navode da mesne prerađevine mogu opasno djelovati na astmatičare zbog aditiva natrijeva nitrita koji se koristi u konzerviranju proizvoda dobivenih preradom mesa. Zbog natrijevog nitrita suhomesnati proizvodi zadržavaju crvenu boju. Poznato je da veće količine u organizmu mogu ometati prijenos kisika u krvi i stanicama. Također, može otežati funkcioniranje dišnih putova, no potrebno je provesti dodatna istraživanja kako bi se ta teza potvrdila. Znanstvenici savjetuju konzumiranje zdrave i raznovrsne hrane kao što je mediteranska prehrana.
Mesne se prerađevine od ranijih dana povezuju s rakom, zbog čega se savjetuje da se dnevno ne konzumira više od 70 grama suhomesnatih proizvoda.
U istraživanju su sudjelovale osobe koje boluju od astme i volonteri kod kojih nije evidentirano takvo stanje. Studija je imala fokus na simptomima astme i na konzumaciju kruha i salame. Ustanovljeno je da je veća količina suhomesnatih proizvoda pojačala simptome astme te da su simptomi kod onih koji su tjedno više od četiri puta konzumirali mesne prerađevine bili puno izraženiji. Naravno, uzrok mogu biti i brojni drugi faktori, no astmatičarima se ipak savjetuje oprez.
S.J.