Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Njemačka Udruga liječnika specijaliziranih za zdravlje djece i adolescenata (BVKJ) upozorava da dvije bezbojne, lako hlapljive tekućine oštra mirisa, acetaldehid i akrolein, nadražuju nježnu dječju kožu i sluznicu te oštećuju organele, odnosno trepetljike u prekariotskim stanicama dišnih putova.
E-cigarete proizvode paru koja sadrži čestice koje mogu prodrijeti duboko u dječje dišne putove i ondje se nataložiti. Učinak na njihovo zdravlje je sporan, upozoravaju liječnici. Te se cigarete sastoje od tri dijela, baterije koja se puni, raspršivača koji stvara toplinu i isparava e-tekućinu te komore koji se puni tekućinom sa željenom količinom nikotina.
One jesu manje štetne, no ne i bezopasne. Na tržištu u ponudi postoje tekućine do 36 miligrama nikotina po mililitru, no ima onih i bez nikotina. E-cigareta ima organski sastojak koji pospješuje stvaranje pare, propilen glikol ili biljni glicerol.
Europska je komisija prošle godine objavila prijedlog za reviziju Direktive o duhanskim proizvodima, nastojeći ograničiti količinu nikotina. Nastojali su ograničiti količinu nikotina na najviše četiri miligrama po mililitru „e-tekućine“, dok bi se pakiranja trebala prodavati u jedinicama od pola mililitra.
Trenutačno se e-tekućina prodaje u većini slučajeva u pakiranjima od 10 mililitara, dok se količina nikotina u tekućini kreće od 0 do 36 miligrama po mililitru. One jesu manje štetne od cigareta, ali važno je naglasiti da nisu u potpunosti bezopasne ni za odrasle.