Usprkos dokazanim rizicima prekomjernog izlaganja suncu i solariju, milijuni ljudi širom svijeta ne mogu odoljeti osjećaju koje u njima izaziva sunčanje. To čak može preraste i u ovisnost, po svom djelovanju i snazi sličnoj ovisnosti o drogama, tvrde znanstvenici s Harvarda.
Naime, stručnjaci objašnjavaju da sunčanje potiče tijelo na proizvodnju takozvanog hormona sreće endorfina, kemijskih spojeva koji izazivaju osjećaj ugode i smanjuju bol, piše “Daily Mail”.
Testiranja na životinjama pokazala su da se ovisnost o sunčanju može razviti u roku od samo šest tjedana, kao i da one mogu osjećati neugodne posljedice odvikavanja ako im se ono uskrati. Tijekom perioda sunčanja, količina endorfina u krvi se drastično povećala, a u nedostatku UV-svjetlosti životinje su počele drhtati i škripjeti zubima.
“Čini se da smo genetski programirani da postanemo ovisni o suncu, što je s današnjim opasnim UV-zračenjem problematično i donosi rizik za zdravlje”, rekao je voditelj studije, profesor David Fischer.