Trener karijere objašnjava zašto bi svatko trebao napraviti osobnu SWOT analizu

by | 10 kolovoza, 2023

Jeste li čuli za SWOT analizu? A znate li kako vam konkretno može pomoći?

SWOT analiza je tehnika koja pomaže identificirati unutarnje snage i slabosti, kao i vanjske prilike i prijetnje s kojima se osoba suočava u određenom kontekstu.

Deneen L. Garrett, trener karijere, ističe važnost osobne SWOT analize kako biste usmjerili svoju karijeru prema ispunjenju i uspjehu, a evo što kaže za Self.com.

Osobna SWOT analiza koristi isti koncept kao i SWOT analiza u korporativnom svijetu, ali primjenjuje ga na vašu karijeru i osobni život.

Osobna SWOT analiza života

SWOT označava snage, slabosti, prilike i prijetnje. Kad radite osobnu SWOT analizu, postavljate si sljedeća pitanja:

1. Snage: Koje su vaše jake osobine, prednosti i vještine koje vas razlikuju od drugih?
2. Slabosti: Koje su vaše slabosti, to jest zadaci koje izbjegavate jer se ne osjećate dovoljno sigurno za to?
3. Prilike: Koje su mogućnosti za rast i napredak u vašoj karijeri, uključujući nove tehnologije i potencijalnu pomoć od drugih?
4. Prijetnje: S kojim preprekama se trenutačno suočavate?

Pročitajte: 6 budističkih mudrosti koje će preokrenuti vaš svijet naglavačke – i učiniti vas sretnijima

osobna swot analiza

Provođenjem osobne SWOT analize možete bolje razumjeti svoje sposobnosti, što vam dobro ide i što trebate poboljšati. To će vam omogućiti da prepoznate prilike koje možete iskoristiti te se suočite s preprekama kako biste ih savladali.

Ova analiza otvara vam oči i pomaže vam donijeti informirane odluke o vlastitoj karijeri.

Preporučuje se redovito provoditi SWOT analizu, svakih šest do 12 mjeseci, da biste uvijek bili svjesni svojih mogućnosti i usmjerili se prema ciljevima.

Važno je ne upasti u zamku pretjeranog samoocjenjivanja i prekritičnosti prema sebi samima. Umjesto toga, usredotočite se na svoje snage i mogućnosti da biste postigli svoje ciljeve. Također, imajte na umu da SWOT analiza pruža informacije, ali ne zatvara vrata drugim mogućnostima u karijeri.

Deneen L. Garrett naglašava da SWOT matrica predstavlja okvir za analiziranje vaših snaga, slabosti, prilika i prijetnji. Kroz ovu analizu, usmjeravate se na jačanje svojih snaga, smanjenje slabosti i iskorištavanje prilika koje se pružaju.

Važno je zapamtiti da ono što trenutačno smatrate slabostima ne mora uvijek ostati tako. Otkrivajući svoje izazove, potičete sami sebe na rad i usavršavanje kako biste poboljšali ta područja.

Jedan koristan alat za izradu osobne SWOT analize može biti radni list. Isprobavanje ovakvog pristupa može vam pomoći u lakšem organiziranju vlastitih misli i fokusiranju na ključne aspekte svoje karijere. Možete pronaći predloške za radne listove na različitim platformama ili stvoriti vlastiti prilagođeni radni list.

Nakon što napravite osobnu SWOT analizu, sljedeći korak jest izraditi konkretan plan djelovanja.

Postavite si pitanje: “Što ćete poduzeti u vezi s onim što ste saznali?” i iskoristite saznanja iz analize kako biste transformirali sebe i svoju karijeru te postavite strategiju koja uključuje korištenje svojih snaga i prilika za napredak.

Pročitajte: “Laži” koje smijete reći na razgovoru za posao

Foto: Pexels, ilona titova iStock/Getty Images Plus via Getty Images