Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Osjećaj nadutosti, hlače koje nikako ne možete zakopčati iako vaga pokazuje da se niste udebljali niti miligram, “jastučići” oko trbuha kojih se ne možete riješiti niti svakodnevnim izvođenjem “marinaca”… Sve ovo može signalizirati da se vaš metabolizam usporio i da nešto pogrešno radite, tj. vjerojatno unosite jednu ili više namirnica s kojima se vaš organizam ne zna nositi.
Problem ćete najlakše riješiti ako detektirate “uljeza” i potpuno ga maknete s vašeg jelovnika, ili ga zamijenite srodnim proizvodom (primjerice, kravlje mlijeko sojinim), a ako vam ni to ne pomogne, isprobajte neki od naših savjeta.
TOPLO
Bez obzira na to je li riječ o hrani, napicima ili vanjskim podražajima kao što je masaža zagrijanim uljem, naša crijeva vole toplinu. U svoju svakodnevnu prehranu uključite što više biljnih čajeva, povrtnih juhica i domaćih variva kako biste potaknuli i ubrzali rad svog probavnog trakta. Neke istočnjačke kulture zaklinju se u ispijanje tople, pa čak i vruće vode, stoga idući put kada posegnete za čašom, odvrnite slavinu prema mlazu, iz automata natočite vodu iz dijela slavine s crvenom umjesto plavom oznakom, ili jednostavno zagrijte vodu na štednjaku ili u kuhalu te ispijajte što je moguće topliju vodu.
SUPERHRANA
Izaberite jedan ili više sastojaka koji ćete koristiti samostalno ili dodavati u vaš uobičajeni obrok. Od korijena đumbira možete napraviti vrhunski čaj, lanene sjemenke bit će izvrstan dodatak žitnim pahuljicama koje jedete za doručak, a “chilli” papričice dodajte u umake i gulaše (u ovaj trik zaklinje se brazilski supermodel Gisele Bündchen). Limun je priča za sebe. Dobro ga operite i iscijedite, a njegov sok dodajte u čaj, vodu ili “smoothie”. “Polutke” koje su vam ostale ubacite u vrč s vodom i držite ga u hladnjaku, a nakon što popijete ovu aromatiziranu vodicu, ponovno ulijte u vodu (tako može funkcionirati dva do tri dana).
DODACI PREHRANI
Koristite prirodne suplemente koji će potaknuti vaš metabolizam, ali i donijeti brojne druge beneficije cijelom organizmu. Zelena magma zapravo je prah od soka mladog ječma koji sadrži obilje minerala, vitamina, enzima, klorofila i proteina, a osim što je dobar za detoksikaciju, uklanja umor, neutralizira kiselost tijela, regulira stanje kiseline u želucu koju uzrokuje teška hrana i potiče probavu. Osim što će vam osigurati optimalno funkcioniranje živčanog sustava, ojačati imunitet i ublažiti simptome iscrpljenosti i umora, alga spirulina poboljšava i normalno funkcioniranje metabolizma, dok Citrofit liječi upale i infekcije, smanjuje alergije, ublažava gastritis i poboljšava rad crijeva.
VJEŽBE
Već i najjednostavnije vježbe istezanja mogu djelovati vrlo povoljno, dok one kojima se usredotočujete na donji dio abdomena i zdjelicu mogu imati gotovo trenutni efekt. Legnite na pod i privucite prvo jednu, pa zatim i drugu nogu koja je savijena u koljenu na prsa. Nakon toga privucite obje noge i u tom položaju fetusa na leđima se lagano ljuljajte i prebacujte s jednoga boka na drugi. Vratite se u početno stanje i ispružite noge, a zatim obje zabacite unatrag i spustite na pod iza glave. U tom položaju se lagano ljuljate naprijed – natrag, a zatim noge prebacite u položaj svijeće.
POSEBNI PREPARATI
Kada više ništa drugo ne pomaže, napravite kuru pripravcima iz ljekarne, a to mogu biti čajevi (kao što je, primjerice, planinski), čepići, voćne kocke (npr., od smokve) ili tablete. Kada koristite ovakve pripravke, pripazite na to da nadoknadite izgubljenu količinu tekućine i elektrolita, što ćete najlakše napraviti tako da tijekom dana popijete nekoliko čaša mineralne vode (može i negazirane). Čaj za probavu možete napraviti i sami, a za djelotvornu mješavinu najbolji su ovi čajevi: sena, kora krkovine, neven, trputac, metvica, kamilica i stolisnik.