Mikrošetnje bi mogle imati više koristi za zdravlje u usporedbi s duljima, otkriva studija
Kratke mikrošetnje mogle bi se pokazati korisnijima za vaše zdravlje u usporedbi s duljima, kako pokazuje nova studija.Znamo već koliko je hod...
Žene koje drže rigorozne dijete i zbog vitke linije su na granici pothranjenosti u većem su riziku da nakon 30. godine s kilogramima izgube i mišićnu masu. Fizička neaktivnost dodatno ubrzava ovaj proces, ali i starenje, razne ozljede… Osim propadanja mišića koji su vidljivi, ali mogu se jačati različitim sportskim aktivnostima, javljaju se i poremećaji posture, odnosno poremećaji stava i držanja tijela.
Među prvima stradaju mišići oko koljena, a kod žena koje su imale jedan ili više porođaja dolazi do slabljenja mišića dna zdjelice i dubokih abdominalnih mišića, koji su ujedno odgovorni i za stabilnost donjeg dijela leđa.
S vremenom slabost ovih mišića dovodi do narušene kontrole zdjelice, narušene posture s izrazito naglašenom iskrivljenošću donjem dijelu leđa. Također, posturu u donjem dijelu leđa može narušiti i nošenje visokih potpetica.
Nepravilno držanje tijela i slabljenje mišića može započeti još u školskoj dobi kao posljedica nošenja teških školskih torba, nepravilnog sjedenja u školskim klupama, korištenja mobitela i sjedenja za računalom.
Proces slabljenja mišića stabilizatora koji su odgovorni za očuvanje pravilnog držanja tijela i stabilnosti određenih segmenata tijekm života napreduje, jer loše navike držanja tijela koje se usvoje u školskoj dobi obično se odražavaju i kroz različite profesionalne aktivnosti.
Rad stomatologa održava posturu isturenog držanja glave, kao i rad za računalom, a među profesijama koje su podložne mišićnim disbalansima su i frizer, vozač…
Mišićni disbalans kod osoba koje imaju narušenu posturu tijela s vremenom dovodi i do narušene kvalitete pokreta u određenom segmentu. To je primjer diskus hernije, kod koje u kičmi na razini dva kralješka i diska s vremenom dolazi i do morfoloških promjena i oštećenja danog segmenta.
Problem narušene posture i mišićnog disbalansa mogu imati i muškarci, najčešće oni koji obavljaju profesije kao što su vozači, frizeri, stomatolozimi kirurzi. Ipak, problem posture donjeg dijela leđa je zastupljeniji kod žena.
Preventiva podrazumijeva odgovarajuću fizičku aktivnost, kao što su vježbe korekcije narušenog držanja tijela. One su individualno prilagođene svakom pojedincu nakon analize posture.
Prvi znak slabosti
Signal da mišići gube masu i postaju slabiji može biti svaka bol koja se javlja na pokret ili nakon dužeg prinudnog položaja tijela. Recimo, ako je pranje kose preko kade kod žena praćeno otežanim i usporenim ispravljanjem trupa, ili se javi bol u vratu nakon dužeg rada za računalom.
IZVOR: Novosti.rs