OTKRIVAMO VAM STVARI koje zbilja nikada ne smijete guglati

by | 22 siječnja, 2018
FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES
FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES

FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES

Internetska pretraživanja i popularno guglanje postali su dio naše svakodnevice. Što god da se zapitamo – jednostavno ćemo upisati u popularnu tražilicu. I koliko god nam to može olakšati život, nije sve tako benigno, kažu stručnjaci, prema kojima je guglanje često uzrokom dezinformacija te može negativno djelovati.

Zbog toga ovih pet stvari nikad ne treba guglati:

1. Zdravstvene simptome
Prvo, da obratimo pozornost na ljudsko zdravlje. Postoje brojni specijalizirani portali s takvim sadržajima i s korisnim informacijama, ali i još više onih koji ne vode medicinski profesionalci, koji nisu nimalo eudcirani za to niti imaju iskustva. Stoga, dr. Google često daje pogrešne odgovore, plaši ljude i slično – ako imate bilo kakvih neduomica, otiđite svome liječniku.

2. Bilo što kriminalno
Ako u Google upišete nešto tipa “kako izraditi bombu” ili “kako napraviti drogu”. Ipak, vodite računa da vaša pretraživanja nisu uvijek tako privatna te bi, ako postanete sumnjivi, ovakve pretrage bile nešto čemu se lako ulazi u trag, i zbog čega biste se mogli naći u nevolji.

3. Fournier
NBA košarkaš koji igra za Orlando Magic zove se Evan Fournier, a njegov nadimak je “nemojte nikad guglati”. Za to postoji jako dobar razlog. Njegovo prezime, koje na francuskom znači “pekar”, također je naziv za jednu vrstu gangrene koja pogađa genitalije. Ako utipkate njegovo ime, najvjerojatnije ćete prvo vidjeti fotografije upravo te bolesti, koja doista izgleda grozno.

4. “Mouth” larva

Jedan korisnik Reddita je želio je izguglati pojam “moth larva” (larva moljca). Međutim, pogrešno je utipkao pa je napisao “mouth larva’ (larva u ustima). Prizor koji je ugledao kao rezultat pretrage upravo je ono što biste očekivali – odvratan. Ima još puno sličinih pojmova – stoga nemojte guglati stvari kao što su deglove, blue waffle i lemon party.

5. Svoju e-mail adresu
Ako guglate svoje ime ili e-mail adresu, izbacit će vam sva mjesta na kojima se javno spominju, a to vas možda neugodno iznenadi. Možete od Googlea tražiti da vas “zaboravi”, ali uskoro će ga bilo koja stranica na kojoj ste ostavili svoj e-mail proširiti po cijelom webu.

IZVOR: EXPRESS.HR