“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Kad se njihova figura pojavi u muzeju “Madame Tussauds”, znanstvenici, političari, pjevači, glumci i slične javne osobe sa samopouzdanjem mogu reći da su uspjele.
Slavni muzej s bazom u Londonu ima podružnice u brojnim gradovima diljem svijeta, gdje svaki dan navraćaju znatiželjni posjetitelji kako bi vidjeli poznate ličnosti iz povijesti i popularne kulture, barem u voštanoj izvedbi.
U muzeju “Madame Tussauds” možda ste i sami bili, no jeste li se ikad zapitali tko je zapravo dama po kojoj je muzej dobio ime?
Francuskinja Marie Tussaud živjela je od 1761. do 1850. godine, kada je umrla u dobi od 88. godina.
Njezina majka radila je kao služavka kod Dr. Philippea Curtiusa, koji je izrađivao voštane figure kako bi ilustrirao anatomiju. Cijela obitelj živjela je u doktorovoj kući, a neobičan zanat očarao je djevojčicu i tako je započeo njezin put prema statusu kraljice voštanih figura.
Doktor, kojeg je zvala ujak, izučavao ju je zanatu, a ona je s vremenom postala tako dobra da je nadmašila svog učitelja. Prvu figuru izradila je sa samo 16 godina, a pozirao joj je sâm Francois Voltaire.
U svojim memoarima piše kako ju je kraljevska obitelj, oduševljena njezinim radom, pozvala da dođe živjeti u Versailles na devet godina, no ne postoje dokazi koji bi potvrdili tu priču.
Znamo da je za života napravila figure brojnih uglednika, a Luj XVI. i Marija Antoaneta bili su njome fascinirani, što je dovelo do mučnog zadatka – nakon što su smaknuti u Francuskoj revoluciji, morala je napraviti njihove “smrtne maske”, kojima se zatim paradiralo ulicama Pariza.
Kao simpatizerka kraljevske obitelji, zamalo je i sama završila na giljotini, glava joj je već bila obrijana, no u posljednji tren ju je spasio Collot d’Herbois.
Godine 1802. preselila se u London sa sinom kako bi predstavila svoje voštane portrete, gdje se udružila s Paul Philidor koji je održavao predstave “crne umjetnosti”. S njim je putovala godinama, a 1853. postavila je prvu stalnu izložbu u ulici Baker u Londonu. Godine 1838. napisala je memoare te umrla 1850. godine, u, za to doba, iznimno dubokoj starosti od 88 godina.
Naslijedio ju je njezin sin François, njega njegov sin, a njega njegov sin John Theodore Tussaud.
IZVOR: 100POSTO.HR