Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Destilacijom biljke rimske kamilice (Chamaemelum nobile) dobiva se prozirno eterično ulje slatkog mirisa koje podsjeća na med. Eterično ulje rimske kamilice biljni je ekstrakt širokog spektra djelovanja, vrlo cijenjeno u aromaterapiji i prirodnoj kozmetici, kako kaže aromaterapeutkinja Anamarija Pažin Morović. S druge strane, eterično ulje njemačke kamilice (Chamomilla recutita) duboke je plave boje te izrazitog protuupalnog i antialergijskog djelovanja.
“Plavu boju daje mu kamazulen, koji sprječava gubitak vlage pa se koristi i kod suhe, dehidrirane i zrele kože. Primjenjuje se i pri tretiranju iritacija, seboreje, atopijskog dermatitisa, psorijaze, akni te alergijskih bolesti, poput astme i alergijskog rinitisa”, tvrdi Pažin Morović, spa menadžerica u Laurus Slow Spa Zagreb.
Dodaje da se obično koristi u nižim koncentracijama, do dva posto. Dr. Kurt Schnaubelt, osnivač i vlasnik Pacific Institute of Aromatherapy, preporučivao je uzimanje njemačke kamilice oralno kod povišene temperature, što je posebno korisno kod gripe, jer pročišćava metabolički otpad koji uzrokuju patogeni mikroorganizmi.
“Prilikom procesa destilacije obje biljke daju nusprodukte, odnosno hidrolate, tzv. cvjetne vodice, koji se mogu koristiti kao tonici za njegu i čišćenje kože, dodavati u kupke ili kreme. Hidrolati su zapravo destilirana voda zasićena sastavnicama esencijalnih ulja, blažeg i drukčijeg djelovanja od esencijalnih (eteričnih) ulja”, pojašnjava nam aromaterapeutkinja te dodaje kako je široki spektar bolesti i tegoba koje liječi i olakšava eterično ulje kamilice.
“Rimska kamilica namijenjena je delikatnim stanjima tijela i uma, kao što su alergije, ekcemi i tjeskoba. Eterično ulje je jaki spazmolitik, a to znači da opušta napete mišiće, olakšava glavobolju i istodobno ublažava posljedice stresa. Izvrsno njeguje dječju kožu, osjetljivu kožu odraslih i crvenilo nakon sunčanja. Djeluje protuupalno i antialergijski pa tako izvrsno tretira upalne i alergijske procese na koži. Jednako tako dobra svojstva ima i njemačka kamilica s izrazitim protuupalnim i antialergijskim djelovanjem”, napominje aromaterapeutkinja.
Budući da rimska kamilica blagotvorno djeluje na kožu, često se dodaje u proizvode za njegu tijela i opuštajuće kupke. Pomaže i kod tretmana zubnih apscesa i angina, kad se primjenjuje pomiješana u vodi i za ispiranje usta. Dokazano je djelovanje ulja kamilice na liječenje upala, osobito u probavnom i mokraćnom traktu. Eterična ulja i hidrolate kupujte u specijaliziranim prodavaonicama, jer jedino će ona aromaterapijske kvalitete zadovoljiti navedena djelovanja.
“Nemojte ih nanositi nerazrijeđene na kožu i držite se navedenih receptura pa neće biti problema. Eterična ulja rimske i njemačke kamilice sigurna su za uporabu”, tvrdi.
Pažin Morović savjetuje da pomiješate decilitar hladno prešanog ulja po izboru (marelice, badema, konoplje, suncokreta) s 20 kapi eteričnog ulja rimske kamilice i 30 kapi eteričnog ulja prave lavande. Spremite u bočicu od tamnog stakla i koristite za masažu napetih mišića. Možete mješavinu ugrijati na temperaturu tijela prije uporabe.
Sastojci: 10 ml macerata nevena, 1 kap eteričnog ulja rimske kamilice
Priprema: Pomiješajte sastojke i spremite u bočicu od tamnog stakla te svakodnevno koristite tako da utapkate nekoliko kapi u kožu nakon umivanja, savjetuje Pažin Morović.
Sastojci: 1 dl hladno prešanog bademova ulja (ili macerata nevena u nekom hladno prešanom ulju), 10 kapi rimske kamilice, 10 kapi prave lavande
Priprema: Pomiješajte i ulijte u bočicu od tamnog stakla te koristite za masažu i njegu novorođenčadi umjesto uobičajena losiona. Manju količinu možete dodati u kupke (oko žličicu mješavine), kaže aromaterapeutkinja.
U Velikoj Britaniji, gdje raste rimska kamilica, berba cvjetova obavlja se u kasnom lipnju ili tijekom srpnja. Ulje se priprema destilacijom. Jako je važno da se bere u pravo vrijeme, jer tada daje najveći prinos eteričnog ulja. Kako bi se otkrio pravi trenutak za berbu, obavljaju se pokusne destilacije svakih nekoliko dana, a ulje se analizira plinskom kromatografijom.
Iako eterično ulje kamilice slovi kao blago i neiritirajuće, preporuka je testirati ga na koži u razrijeđenom obliku prije konkretne upotrebe. Možete ga razrijediti orahovim, bademovim, maslinovim ili jojobinim uljem. Za površinsku primjenu pomiješajte od 8 do 15 kapi ulja kamilice s 30 mililitara drugog ulja i nanesite na kožu.
Hidrolat rimske kamilice koristi se u tretmanu alergijskih bolesti kože i u obliku obloga kod alergijskog konjunktivitisa. S druge strane, hidrolat njemačke kamilice ima protuupalno i antialergijsko djelovanje te se rabi u tretiranju ogrebotina, opeklina, psorijaze te atopijskog i alergijskog dermatitisa.
IZVOR: 24sata.hr