Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Postporođajna depresija u muškaraca izgleda drugačije nego kod žena, a zbog neznanja taj se problem često zanemaruje ili uopće ne prepoznaje.
Neki muškarci možda doista postaju žalosniji, no ipak se češće javljaju „simptomi” poput ljutnje, nervoze, pa čak i oni nevidljivi poput ubrzanog rada srca ili napadaja panike. Neke osobe pritom gube želju za obavljanjem aktivnosti koje su nekad voljeli poput hobija ili čak seksa, a u ekstremnim slučajevima čak pribjegavaju riskantnom ponašanju, alkoholu, drogi ili izvanbračnim aferama.
Ako vaš partner odjednom radi dulje i napornije nego ikad ranije, i to može biti pokazatelj da se događa nešto čudno – u poslu nalazi „utjehu” i opuštanje od stresa.
Koji su pokazatelji toga da bi njegov problem trebalo shvatiti ozbiljno?
1. Je li nekarakteristično nervozna ili ljut?
2. Distancira li se od vas ili djeteta?
3. Ponaša li se odjednom riskantno ili se bavi opasnim aktivnostima?
4. Je li još netko u njegovoj obitelji imao takvu vrstu problema?
5. Rastužuju li ga stvari i hobiji kojima se nekad uobičavao baviti?
6. Smatra li se odjednom nesposobnim i bezvrijednim?
7. Provodi li na poslu više vremena no ikad?
Kako prebroditi problem?
Razgovarajte o tome
To je obiteljski problem koji ne pogađa samo njega, već i vas i vaše dijete. Razgovor pomaže. Otkrivanje emocija ne znači da ste slabi već da prepoznajete problem i radite na njegovom rješavanju.
Briga o sebi
Vježbanje, zdrava prehrana, jogu, meditaciju… – pokušajte nove tehnike, možda se oboje iznenadite.
Razmislite o stručnoj pomoći ili lijekovima
Nekoliko sati terapije ili nekoliko mjeseci lijekova protiv depresije možda bi mu moglo olakšati prvih nekoliko mjeseci s novom bebom ili ga povezati s ljudima koji pate od iste poteškoće.