Studija je otkrila otrovne metale u tamponima, a ovo su mogući rizici

Radi se o metalima koji mogu povećati rizik od demencije, neplodnosti, dijabetesa i karcinoma

by | 11 srpnja, 2024
metali u tamponima studija

Arsen, olovo i više otrovnih metala pronađeni su u više marki tampona, prema novoj studiji. Što to točno znači?

Istraživači su pregledali 18 linija proizvoda od 14 marki i pronašli “koncentracije nekoliko toksičnih metala”, prema studiji objavljenoj u Environment International.

Studija je posebno tražila arsen, barij, kalcij, kadmij, kobalt, krom, bakar, željezo, mangan, živu, nikal, olovo, selen, stroncij, vanadij i cink – i pronašla je “mjerljive koncentracije svih 16 procijenjenih metala”.

Nalazi studije posebno su zabrinjavajući zbog jedinstvene biologije vagine, koja ima propusniju kožu od ostalih dijelova tijela. Istraživači su također istaknuli da “vaginalno apsorbirane kemikalije ne prolaze kroz metabolizam prvog prolaza i detoksikaciju kroz jetru nego umjesto toga izravno ulaze u sustavnu cirkulaciju”, kako piše People.com.

Marke korištene u studiji nisu imenovane, no bile su dostupne za kupnju u SAD-u, Velikoj Britaniji i Grčkoj. I kao što studija navodi, “propisi u SAD-u, EU-u i UK-u koji štite potrošače od potencijalnih kontaminanata u tamponima gotovo da ni ne postoje, a niti jedna od tih vlada ne zahtijeva od proizvođača da testiraju svoje proizvode na štetne kemikalije, uključujući i metale.”

“Iako korištena kemijska metoda pokazuje da su ti metali prisutni u tamponima testiranima u laboratoriju, studija ne procjenjuje oslobađaju li se metali iz tampona kad se koriste u tijelu. Također se ne bavi pitanjem može li neki metal, ako se oslobodi, apsorbirati u vaginalnu sluznicu ili, naknadno, u krvotok”, izjavio je glasnogovornik agencije te kaže da planiraju pomno procijeniti studiju i poduzeti sve potrebne mjere kako bi zaštitili zdravlje potrošača koji koriste ove proizvode.

metali u tamponima studija

Rizici metala u tamponima i nuspojave

Utvrđeno je da metali povećavaju rizik od demencije, neplodnosti, dijabetesa i raka te da mogu oštetiti jetru, bubrege i mozak, kao i kardiovaskularni, živčani i endokrini sustav.

Osim toga, metali mogu naštetiti zdravlju majke i razvoju fetusa.

“Iako su toksični metali sveprisutni i izloženi smo niskim razinama u bilo kojem trenutku, naša studija jasno pokazuje da su metali prisutni i u menstrualnim proizvodima te da žene mogu biti izložene većem riziku od izloženosti korištenjem ovih proizvoda”, rekla je autorica studije Kathrin Schilling, docentica na Sveučilištu Columbia Mailman School of Public Health.

Koncentracije metala varirale su ovisno o tome gdje su tamponi kupljeni (SAD u odnosu na EU/UK), organski u odnosu na neorganske i trgovina u odnosu na ime robne marke.

Međutim, otkrili su da su metali prisutni u svim vrstama tampona; niti jedna kategorija nije imala dosljedno niže koncentracije svih ili većine metala. Koncentracije olova bile su veće u neorganskim tamponima, ali je arsen bio veći u organskim tamponima.

Metali su mogli dospjeti u tampone na više načina: pamučni materijal mogao je apsorbirati metale iz vode, zraka, tla, kroz obližnji kontaminant ili su neki mogli biti dodano namjerno tijekom proizvodnje kao dio pigmenta, izbjeljivača, antibakterijskog sredstva ili nekog drugog procesa u tvornici za proizvodnju proizvoda, kako prenosi Berkely Public Health.

Pročitajte: Instagram profili na kojima se otvoreno govori o seksualnosti

Foto: Pexels