U Zagrebu se održavaju radionice art terapije za lakše svladavanje svakodnevnih briga i stresa
Brojna su istraživanja pokazala da bavljenje umjetnošću, u njezinim raznim oblicima, može biti vrlo pozitivno za mentalno zdravlje. Tu se pojavila ...
Otvorenje izložbe „Herman Bollé: Graditelj hrvatske metropole“ ukazuje da je riječ o prvorazrednom kulturnom, društvenom događaju. U Muzeju za umjetnost i obrt okupio se iznimno velik broj posjetitelja i uzvanika; Emanuela D’ Alessandro, veleposlanica Talijanske Republike, Lars Schmidt veleposlanik Kraljevine Švedske, monsinjor Ivan Šaško, pomoćni biskup zagrebački, iz Riznice zagrebačke katedrale sestra Lina Plukavec, Zvonko Kusić predsjednik HAZU…
Miroslav Gašparović, ravnatelj MUO naglasio je značaj okolnosti da je i muzej mjesto koje predstavlja duh Hermana Bolléa, uistinu graditelja hrvatske metropole jer danas je nezamisliva bez katedrale, Mirogoja i mnogih prostornih obilježja. Izložba je i spomen na vrijeme kad su graditelj Bollé i utemeljitelj muzeja Iso Kršnjavi, uz podršku biskupa Josipa Jurja Strossmayera, bili hrabri realizirati zamisao da se reprezentativna zgrada sagradi na rubnim područjima nevelikog grada od 40-tak tisuća stanovnika. Metropole danas ne bi bilo da nisu razmišljali o budućnosti, a 135 godina MUO jest prošlost koja nas može podučiti i o tome da valja djelovati sanjajući budućnost.
Dragan Damjanović, autor koncepcije izložbe, istakavši da se po prvi put jednom od odrednica izložbenog postava prikazuje i Bolléov privatni život, zahvalio je nasljednicima, karlovačkojobitelji Rotov na posudbi predmeta iz ostavštine te podsjetio da je graditelj preminuo u Zagrebu prije točno 89 godina, 17. travnja, dana i mjeseca kad i otvorenje njemu posvećene izložbe. Smatra da su podjednako atraktivni dijelovi izložbe o Bolléovom projektantskom i restauratorskom radu, o suradnji s umjetnicima i obrtnicima te s Kršnjavim i Strossmayerom, odnosno o prijepornom stavu osporavatelja njegova rada. Za dizajn, postav i vizualni identitet izložbe zahvalio jeSanji Bachrach-Krištofić i Mariju Krištiofiću, a Jasmini Fučkan na opsežnim, uspješno obavljenim poslovima kustosa izložbe.
Vesna Jurić Bulatović, pomoćnica ministra kulture RH čestitala je autoru i stručnom timu izložbe na realizaciji jer predstavlja tip projekta kakve MK uvijek podržava, a svim djelatnicima MUO uspješno obilježavanje 135 godina od osnutka. Rad Dragana Damjanovića zaslužuje pažnju znanstvene, stručne, javnosti uopće, što će zacijelo imati utjecaja i na posjećenost izložbe o Bolléovom životu i opusu.
Milan Bandić, gradonačelnik Zagreba prisjećajući se prigoda kad je s radošću proglašavao izložbe otvorenima otkrio je da prigoda otvorenja izložbe o Hermanu Bolléu u njemu pobuđuje posebne osjećaje. Publika koja otvorenje prati i s galerija koje je Bollé projektirao, na dva kata povrh središnjeg prostora za okupljanje u prvom muzeju sagrađenom u Zagrebu, svjedoči o visokoj privrženosti kulturi, ali i neizbrisivom tragu kojeg je graditelj ostvario u njihovom viđenju voljenog grada. Zahvalu je uputio svima na nazočnosti, autoru izložbe, ravnatelju MUO i djelatnicima na realizaciji, a Kolindi Grabar Kitarović, predsjednici RH na pokroviteljstvu nad izložbom.
Prije ulaska u izložbeni prostor Miroslav Gašparović, ravnatelj MUO aktivirao je elektronsku obradu prve zagrebačke muzejske ulaznice s bar kodom, a bila je u posjedu Milana Bandića, gradonačelnika Zagreba.
photo/info: muo.hr