Ako želite da se vaši najmlađi zainteresiraju za znanost, isprobajte tri eksperimenta koja može napraviti cijela obitelj i pritom se odlično zabaviti.
Kao što prenosi Parents, znanost ne mora biti ograničena samo na školske učionice. Postoje jednostavni eksperimenti koje možete sasvim sigurno napraviti i u vlastitome domu ili dvorištu. Potrebno vam je tek nekoliko stvarčica koje zasigurno već posjedujete, poput ljepila, brašna i zrna kave te želja da naučite nešto novo.
Fosili kućne izrade
Što će trebati vašim malim znanstvenicima?
jedna i pol šalica brašna
šalica zrna kave
pola šalice soli
četvrtina šalice pijeska
šalica vode
“artefakti” odnosno različiti mali objekti poput kovanica ili mini igračaka koji se mogu sakriti
boja za hranu i šljokice (po želji)
Upute
Pomiješajte brašno, zrna kave, sol, pijesak i vodu. Napravite od toga okruglu smjesu koju ćete pretvoriti u loptice. Možete ih ukrasiti bojom za hranu ili šljokicama. U te loptice utisnite “artefakt” i zatim ih pažljivo uklonite da ostane otisak.
Loptice postavite na papir za pečenje i stavite na lim te pecite 20 minuta na laganih 65 °C. Kada se zagriju, loptice će se malo smanjiti. Kada se ohlade i stvrdnu, vaš je fosil gotov.
Druga je verzija da artefakte sakrijete u loptice. Kada se one ohlade, pomoću malog čekića ih razbijte i otkrijte skriveno blago.
Novčić koji skače
Za ovo vam trebaju tek novčić i staklena boca koju ćete ostaviti da se zamrzne preko noći. Kad je izvadite iz zamrzivača, brzo postavite novčić na grlo boce i s obje ruke čvrsto stisnite bocu.
Novčić bi trebao početi skakutati zbog vrućine koja iz vaših ruku ulazi u staklo i zagrijava zrak unutra. Kako zrak postaje topliji tako se širi i “gura” novčić zbog čega on skakuće.
Izradite vlastitog ljigavca
Koliko god nekima bio odvratan jer se lijepi za sve moguće površine, ljigavac je godinama strašno popularan među klincima. Za ovaj će vam eksperiment trebati:
čaša za jednokratnu upotrebu
boca ljepila
pola čajne žličice sode bikarbone
čajna žličica fiziološke otopine (može se koristiti otopina za skladištenje leća)
kukuruzni škrob (ili kukuruzno brašno)
Upute
Ulijte sadržaj bočice ljepila u čašu za jednokratnu uporabu i umiješajte sodu bikarobnu te otopinu. Ako vam se čini suhim, dodajte vodu i zatim kukuruzni škrob ukoliko je smjesa previše vlažna.
U smjesu po želji možete umiješati šljokice ili boje za hranu. Zatim se poigrajte s ljigavcem da vidite može li se savijati. Stavite ljigavca u plastičnu vrećicu i u hladnjak. Nemojte ga ostavljati na suhim površinama jer, znaju roditelji – može se zalijepiti za njih.