Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Koliko ste puta rekli nekome da nije preporučljivo ići na spavanje ljutit ili posvađan s partnerom/partnericom? Možda ste i sami sebi to govorili u ogledalo jer to se obično govori u kontekstu očuvanja dobrih odnosa, no sada je malo drukčije.
Stručnjaci tvrde da se ne smije ići ljutit u krevet iz vrlo jednostavnog razloga – nećete se naspavati.
Istraživanje koje je nedavno provedeno na 436 volontera na Sveučilištu Iowa pokazalo je da osobe koje imaju problema s kontrolom bijesa i one koje su sklone konfliktima i nervozi, u prosjeku puno lošije spavaju od staloženih i miroljubivih osoba.
Naime, kada odemo ljutiti u krevet, srce ubrzano počne kucati i tlak nam se digne te smo u potpuno suprotnom stanju od onoga koje nam treba da zaspimo. A i kada konačno zaspimo ljuti, san je plitak i isprekidan.
Stvari se tada vrte u krug jer kada smo nenaspavani, nervozni smo, a kada smo nervozni i ljutiti, ne možemo se pošteno naspavati.
Kako bismo prekinuli taj začarani krug, poradimo na sebi. Pogledajmo što nas to ljuti i kako se pomiriti sa sobom i s drugima te konačno naspavati.