Službeno je: Single žene su sretnije od single muškaraca
Život samaca ima svoje prednosti i mane, a sreća pojedinca koji nije u vezi najčešće ovisi o tome koliko žarko zapravo žudi za partnerskim odnosom....
Razne stvari utječu na našu percepciju hrane iako mnoge od njih uopće ne zamjećujemo. Pribor kojim jedemo, boja tanjura, glazba u pozadini ili izgled hrane, samo su neki od mogućih uzročnika promjena okusa.
Evo nekoliko primjera koji će vas iznenaditi:
Boja hrane – 54 studenta Sveučilišta u Bordeauxu ocjenjivalo je okus vina. Pohvalili su crveno vino koje je zapravo bilo bijelo, samo su ga istraživači obojili. Kada su ga probali u originalnoj nijansi, promijenili su iskaze.
Boja pakiranja hrane – ovaj je primjer najbolje opisati na eksperimentu pića 7-Up, koje se inače nalazi u žuto-zelenoj limenci. Kada su dizajneri dodali 15 % više žute, konzumenti su mislili da je u recept dodano više limuna.
Boja tanjura – kontrast tanjura i boje jela čine još jednu stavku u razlici okusa. Jedno istraživanje pokazalo je kako je kušačima mus od jagode na bijelom tanjuru imao bolji okus nego mousse poslužen na crnom tanjuru iako je bio jednak.
Cjenik – kada je na jednom cjeniku pisalo “Sočan talijanski riblji file”, prodavao se 28 % više nego kada se zvao samo “Riblji file”. Čak su ga gosti restorana ocijenili kao ukusnijega iako je recept bio jednak.
Glazba – ako tijekom obroka slušate glazbu koja u sebi sadrži visoke note, slatke ćete okuse osjetiti za 10 % više.
Materijal pribora za jelo – hrana itekako može mijenjati okus prema materijalu pribora – istraživanja su pokazala kako su zlato i nehrđajući čelik najbolji izbor, dok je srebro najgori jer ostavlja loš metalni okus u ustima.