Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Hrana određuje kako će funkcionirati naša probava, pa vam je valjda jasno da u slučaju problema, u ovom slučaju konstipacije, imate puno toga za promijeniti u svojoj prehrani kako biste bili redoviti na WC-u.
Da, ova tema obično se spominje ispod glasa, dijele se savjeti o tabletama koje “garantirano otvaraju” i narodni recepti, no kao što rekosmo – sve je u tanjuru.
Pa, evo što trebate jesti:
Bademi – sadrže zdrave masti koje pomažu zdravlju vašeg organizma, a utječu povoljnona probavu i dinamiku crijeva. Samo dvije porcije badema odnosno 23 badema sadrže 3.5 grama vlakna. Ovi orašasti plodovi zato su odličan izbor za grickanje između obroka.
Jagode – vrijedan izvor dijetalnih vlakana. Odličan su izbor za osobe koje pate od konstipacije jer po jednom serviranju sadrže 6 grama vlakana. Sadrži visoki udio vitamina C koji utječe na opće zdravlje organizma, a uz sve to imaju malo kalorija.
Kokice – za kokicama nerijetko posežu oni koji žele izgubiti na kilaži, a ne žele se odreći grickanja. Zaboravite maslac i sol – ovdje govorimo o prirodnom zrnu kukuruza bez dodataka. Imaju samo 30 kalorija po porciji, a potaknut će probavu na rad.
Suhe šljive – dobro znani trik za poticanje rada probave. Bogate su antioksidansima, sadrže puno vitamina A, a najučinkovitije su u obliku soka. Stavite ih u lonac i pustite da krčkaju. Možete napraviti sok ili sirup.
Zobena kaša – zobene pahuljice sadrže topiva vlakna koja pomažu s probavnim smetnjama, ali i štite zdravlje srca. Možete kombinirati zobenu kašu s voćem i orašastim plodovima, a lako ju je obogatiti proteinskim prahom ili matchom. Sadrži više od 6 grama vlakana na samo 80 grama.