Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Temperature su sve niže, ali izbor proizvoda koji su nam na raspolaganju sve je veći. Te su namirnice u ovo doba godine dostupne u vrtu, dućanima, na pijacama… Donosimo vam popis namirnica koje bi trebalo uvrstiti na jesenski jelovnik.
Jabuke
Jabuke se preporučuju kako u prirodnom tako i u nekom od kulinarskih oblika, na primjer u kolaču, kompotu ili pekmezu. Obavezno jedite i koru jabuke jer ona sadrži vrlo zdrave flavonoide. Ovo je voće puno antioksidanasa te sadrži četiri grama dijetalnih vlakana po porciji. Sezona im je od kolovoza do prosinca.
Prokulice
Dobro pripremljene prokulice imaju božanski okus. Same po sebi imaju blag, pomalo gorkast okus, ali određeni umak itekako će im poboljšati okus. Zdrave su jer pola šalice prokulica sadrži više vitamina K od predviđene dnevne doze. Dobar su izvor folne kiseline i željeza. Sezona im je od rujna do ožujka.
Peršin
Iako ovo povrće može sličiti mrkvi, peršin je svjetlije boje i slađeg okusa. Dodajte ga u jela s rižom i krumpirom, ili protisnite korijen te stavite u juhu i umak. Peršin je bogat kalijem i dobar je izvor vlakana. Sezona mu je od listopada do travnja.
Kruške
Sladak i sočan okus čini ovo voće neodoljivim. U raznim receptima mogu pridonijeti nevjerojatnom okusu. Probajte ih peći ili poširati. Dobar su izvor vitamina C i sadrže četiri grama vlakana po porciji. Sezona im je od kolovoza do veljače.
Cvjetača
Idealna je kao zimski prilog. Odlična je kad je skuhate na pari, ali je isto tako možete izmiksati i dobiti finu teksturu poput pire krumpira. Isto tako, možete ju staviti u juhu. Cvjetača štiti od raka, snižava kolesterol i izvrstan je izvor vitamina C. Sezona rasta je od rujna do lipnja.
Bundeva
Sladak okus i vlažna tekstura čine je idealnom za pite, kolače, pa čak i puding! Bogata je kalijem i vlaknima i dobar je izvor vitamina B. Sezona joj je od listopada do veljače.
Nar
Ovo kiselkasto voće prepuno je antioksidanasa. Sok je dobra baza za marinade, a sjemenke se mogu dodati salatama kako bi pojačale okus. Istraživanje provedeno na UCLA-u pokazalo je da sok nara ima viši udio antioksidanasa od crnog vina. Dobar je izvor vitamina C i folne kiseline. Sezona mu je od rujna do prosinca.
Datulje
Ova bliskoistočna delicija je slatko voće i izvrstan dodatak varivima i desertima. Osim toga, možete ih puniti vrhnjem ili bademima. Imaju nizak udio masnoća te su dobar izvor vlakana i kalija. Sezona im je od rujna do prosinca.
Kivi
Daje jelu tropski okus. Odličan je pomiješan s jagodama, dinjom ili narančom, a može se kombinirati i s ananasom. Sadrži više vitamina C od naranče i dobar je izvor kalija. Sezona mu je od rujna do ožujka.
Grejp
Oštar okus grejp čini drugačijim od ostalog citrusnog voća. Dodajte ga miješanom zelenom povrću, kombinirajte s avokadom i škampima ili uživajte u čaši svježe iscijeđenog soka bogatog antioksidansima. Iznimno je bogat vitaminom C i dobar izvor likopena. Sadrži pektin, koji se pokazao kao dobar u snižavanju kolesterola. Sezona mu je od rujna do travnja.
Mandarine
Mali i slatki plodovi pravo su osvježenje u jesenskim receptima. Kombinirajte ih s bademima, datuljama i medom. Pomiješajte njihov sok s uljem, octom i đumbirom te napravite odličan umak za salatu. Dobar su izvor vitamina C i beta-karotena. Sezona im je od studenoga do travnja.