Kemija u vezi može se manifestirati na čak sedam načina: Evo što oni znače
Svi govore o kemiji kao o čarobnom sastojku koji nam je potreban u vezi, no postoji više vrsta kemije. Bilo da se radi o dogovoru iz prošlog ži...
Svi znamo da ljubav ne može plaćati račune, a kad su u pitanju financije i problemi, to može dovesti do problema u odnosima, pa čak i prekida ili razvoda.
Istraživanje provedeno na Sveučilištu u Kansasu pokazalo je da parovi koji se često prepiru oko financijskih tema imaju veći rizik od razvoda. Naravno, svaki odnos je drukčiji i ne postoji idealan način upravljanja vašim financijama, ali izbjegavanje ovih pogrešaka zasigurno će pomoći da ojačate svoju vezu.
Nerazumijevanje partnerovih potrošačkih navika
Mnogi problemi nastaju jer ne razumijete ili ne poznajete partnerove potrošačke navike. Može biti da jedan od vas svu plaću potroši u nekoliko dana i ostatak mjeseca živi “na karticama”, a drugi je onaj štedljiviji koji dvaput razmisli prije nego potroši i kunu. Stoga je vrlo važno poznavati navike trošenja jedno drugog i odrediti što ide u zajednički kućni budžet, a što ostaje privatno.
Dug
Možda jedno od vas ima neki dug otprije, no to je sada i vaš dug ako ste zajedno. Ponašanje kao da to nije vaš problem, već isključivo njegov ili njezin, nije dobar pristup. Postojanje dugovanja utjecat će na vaš zajednički život te je potrebno imati otvorene karte kad je u pitanje postojanje nekog financijskog duga te iznači rješenje i postići dogovor oko plaćanja.
Ne raspoređujete troškove
Bez obzira na to ima li netko od vas veću plaću, nije u redu sve troškove prebaciti samo na jednog partnera. Imajte na umu da oboje živite u istom kućanstvu i vodite se time da ravnomjerno raspodijelite obveze ako ste oboje zaposleni i primate plaću.
Izbjegavate razgovore o novcu
Uistinu je velika pogreška bojati se razgovora o financijama. To može imati teže posljedice na vaš odnos u nekom trenutku, posebice ako nastupe određeni problemi. Budite otvoreni kad je riječ o vašim primanjima i dugovanjima kako biste oboje znali kada i gdje biste se trebali “stisnuti”, a gdje opustiti i priuštiti si nešto više.
Skrivanje informacija o novcu i tajni troškovi i računi
Ako vam je ovo uopće palo na pamet, zapitajte se zašto je to tako. Bojite se priznati da ste novac potrošili ne razmišljajući, ili ne želite da vaš partner ili partnerica dozna što imate ili na što trošite? Imate li povjerenja u osobu s kojom živite i mislite li da je takav život?
Ne planirate ušteđevinu
Živjeti kao da je svaki dan zadnji ponekad je doista dobra odluka, no ipak treba razmišljati o budućnosti. Planiranje ulaganja ili ušteđevine svakako bi trebalo biti na vašem dnevnom redu. Ako to ne želite, možda potajno ne planirate vašu budućnost zajedno uopće.