Trend u svijetu fitnessa: vodič kroz najpopularnije low impact treninge
U posljednje smo vrijeme svjedočili velikoj promjeni u svijetu fitnessa – odjednom su trčanje, dizanje teških utega i intenzivne vježbe s motom "št...
Joga je općenito sigurna za osobe s endometriozom
Endometrioza je, kako smo već i pisali, kronično ginekološko stanje koje pogađa oko 176 milijuna žena diljem svijeta. Iako se može pojaviti u bilo kojoj dobi, najčešće je u reproduktivnim godinama žene, koje su obično između 15 i 49 godina.
Pročitajte više: Amy Schumer otkrila da je imala ozbiljnu operaciju zbog endometrioze
Ako ste iskusili endometriozu, znate koliko ona može biti bolna. Dio liječenja endometrioze je upravljanje boli u zdjelici koja obično prati to stanje. Nedavna istraživanja su pokazala da bi joga mogla biti jedan od načina za to.
Joga može ublažiti simptome endometrioze i poboljšati vaše opće stanje. Pomaže smanjiti bol, ublažiti napetost i potaknuti opuštanje. Joga vam također može pomoći u upravljanju stresom i razvoju svjesnosti.
Pročitajte više: Je li normalna bol u stražnjici za vrijeme menstruacije?
Kako endometrijsko tkivo često raste na jajnicima, mokraćnom mjehuru i crijevima, ili u rekto-vaginalnom septumu, jajovodima i tkivima koja oblažu zdjelicu, simptomi variraju od blagih do teških. Također je moguće imati endometriozu bez ikakvih simptoma, no bol je, nažalost, najčešći simptom.
Simotomi uključuju: bolne menstruacije, krvarenja između mjesečnica, produljena razdoblja ili razdoblja u kratkim intervalima
jake menstruacije (menoragija) s gustim krvnim ugrušcima, bol tijekom ovulacije, tijekom ili nakon seksa, u leđima, zdjelici i nogama, a problem su i grčenje te umor. Život s endometriozom može utjecati na vaše fizičko, mentalno i emocionalno blagostanje, a joga nudi nekoliko prednosti koje mogu pomoći u smanjenju simptoma endometrioze kao što su stres, napetost i bol jer potiče opuštanje, što pomaže ublažiti nelagodu i smiriti vaš um.
Istraživanja sugeriraju da su joga i tehnike disanja korisne u ublažavanju bolova u zdjelici kod žena s endometriozom. Primjerice, u maloj studiji iz 2018., žene koje su vježbale jogu dva puta tjedno tijekom osam tjedana poboljšale su svoju introspektivnu sposobnost i povezanost uma i tijela, što je imalo pozitivan učinak na ublažavanje boli. U drugoj maloj studiji, žene s endometriozom koje su vježbale jogu dvaput tjedno tijekom osam tjedana imale su smanjenu kroničnu bol u zdjelici i poboljšale kvalitetu života.
Uglavnom je sigurno prakticirati jogu s endometriozomm no za svaki slučaj izbjegavajte snažne stilove joge kao što su Ashtanga, Vinyasa ili hot yoga jer mogu pogoršati simptome. Slušajte svoje tijelo i klonite se poza koje uzrokuju ili pogoršavaju simptome.
Ako ste nedavno imali operaciju abdomena, nemojte vježbati, već se konzultirajte sa svojim kirurgom kad možete početi.
Restorativna poza božice
Ova opuštajuća poza pomaže ublažiti bol u zdjelici, smanjiti zatezanje u trbuhu i uravnotežiti vaš živčani sustav. Omogućuje duboko opuštanje i otvara prsni koš, bokove i unutarnju stranu bedara. Evo kako je napraviti:
Supta Matsyendrasana
Ova poza poboljšava pokretljivost kralježnice i rasteže prsa, leđa i gluteuse. Izvrstan je način za oslobađanje lumbosakralnih i abdominalnih miofascijalnih ograničenja koja su uobičajena kod endometrioze. Kako biste poduprli donji dio leđa i sakrum, stavite jastuk ili blok za jogu između koljena. Stavite jastuk ispod koljena ako ne dopiru do poda.
Poza sretne bebe (Ananda Balasana)
Riječ je o pozi koja nježno otvara kuk te poboljšava fleksibilnost, smanjuje tjeskobu i potiče duševni mir. Izvrsna je za opuštanje mišića dna zdjelice, mišića donjeg dijela leđa, unutarnje strane bedara i tetive koljena. Endometrioza može uzrokovati da ti mišići postanu osjetljivi i ograničeni zbog kretanja povezanih s boli ili kompenzacije držanja.Ako vam ruke ne dosežu stopala, stavite ih na bedra ili listove, ili koristite remen preko svodova stopala.
Foto: jomkwan/iSock/Getty Images Plus via Getty Images