Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Od rafiniranog šećera nemamo baš nikakve koristi. Štoviše, našem organizmu čini samo štetu. Kad se oslobodimo ove slatke pošasti, događaju se za zdravlje i ljepotu odlične stvari.
Šećer nam kao i alkohol potiče žudnju za dodatnim šećerom. Kad izbacimo šećer iz prehrane prestat ćemo osjećati želju za desertom i neutaživu želju za nečim slatkim koja nas spopadne u određeno doba dana… Kako bismo joj se oduprli, preporučuje se piti veće količine vode.
Kako bismo stabilizirali razinu šećera u krvi, a samim time i svoje raspoloženje, najbolje je ograničiti unos šećera, odnosno izbaciti iz prehrane rafinirani šećer.
Šećer će nas kratkoročno “podignuti”, odnosno osjeti ćemo nalet energije, ali vrlo brzo će uslijediti umor. Kad organizam odviknemo od šećera, prekinut ćemo začarani krug ovisnosti o slatkome.
Previše šećera može rezultirati visokom razinom glukoze u krvi, što je povezano s promjenama raspoloženja i razdražljivošću. I niska razina šećera u krvi utječe na raspoloženje jer mozak ne dobiva dovoljno glukoze, što utječe na naše emocije, čineći nas pretjerano osjetljivima.
Šećer je dobro znan uništavač kolagena, a manjak kolagena uzrokuje opuštanje kože, bore i prebrzo starenje. Izbacivanjem šećera iz prehrane koži se vraća blistavost i elastičnost.
Šećer je dobro znan uništavač kolagena, a manjak kolagena uzrokuje opuštanje kože, bore i prebrzo starenje. Izbacivanjem šećera iz prehrane koži se vraća blistavost i elastičnost.
Izbacivanjem šećera iz prehrane naši okusni pupoljci doživljavaju renesansu – hrana postaje ukusnija, otkrivamo golemu lepezu okusa koji su prije bili skriveni ispod šećera. Mliječne čokolade postat će vam preslatke. Uživat ćete u slasticama s visokim udjelom kakaa koje su ujedno i puno zdravije.