Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Ako ste ikada pušili marihuanu, onda vam je sasvim sigurno poznat osjećaj da bi mogli pojesti i pečenog vola premazanog Nutellom ako bi se kojim slučajem našao ispred vas. Možda ste se u nekom od tih trenutaka i zapitali zašto toliko ogladnite od marihuane?
Odgovor leži u kombinaciji nekoliko različitih stvari, među kojima su i povećanje vaše sposobnosti za miris, koja zauzvrat pojačava vaš okus; povećanje u oslobađanju neurotransmitera dopamina; i oslobađanje hormona grelina koji potiče apetit.
Aktivni sastojci marihuane, poznati kao kanabinoidi, utječu na mozak na više načina. Na primjer, kanabinoidi koji daju taj nezaboravno zaboravni osjećaj zbog kojeg [uglavnom] svi puše marihuanu zove se tetrahidrokanabinol (THC). No, u marihuani postoji još najmanje 85 odvojenih kanabinoida, a svi djeluju različito na naše tijelo. Da bismo bolje razumjeli ulogu onih zbog kojih osjećamo glad, moramo prvo razumjeti što to inače stimulira naš apetit.
Tijelo koristi više složenih mehanizama za regulaciju gladi. Ti mehanizmi još nisu u potpunosti shvaćeni. No, ono što znamo jest to da glad koristi dva mehanizma kada tijelo osjeti pad ili višak energije.
Kad osjeti manjak energije, tijelo aktivira oslobađanje grelina. Ovaj hormon stimulira hipotalamus u mozgu kako bi povećao osjećaj gladi. On također utječe na područje mozga poznato kao ventralno tegmentalno područje, koje pomaže u oslobađanju neurotransmitera dopamina od kojeg se inače osjećamo dobro.
Isto tako, kada postoji višak energije u tijelu, masne stanice oslobađaju hormon leptin. On stimulira hipotalamus da bi inhibirao glad. Leptin također utječe na otpuštanje dopamina. Osim toga, leptin suzbija drugi neurotransmiter – anandamid. Anandamid je snažni stimulator gladi, endogeni kanabinoidni neurotransmiter koji se veže za iste receptore kao i THC. Dakle, kada je u tijelu više THC-a, manje je leptina, a vi osjećate snažnu glad.
Sâm THC ima mnoge učinke na naše tijelo. Stvara euforiju, analgeziju, sedaciju, te neprestanom i dugotrajnom uporabom može izazvati gubitak pamćenja i potencijalna kognitivna oštećenja (o ovome se još uvijek vode opsežna naučna istraživanja). On također smanjuje osjećaj za povraćanje i potiče apetit. To sve čini oponašajući prirodni tjelesni endocannabinoidni sustav. Ovaj sustav ima receptorska mjesta diljem središnjeg i perifernog živčanog sustava i odgovoran je za regulaciju navedenih fizioloških procesa – a glad je jedan od njih. Dakle, od marihuane ogladnite jer THC prevari vaše tijelo koje samo misli da je gladno.
Uz to, jedna studija provedena 2014. godine pokazala je da THC pojačava i naš osjet mirisa. Popratni efekt je i poboljšanje osjeta okusa. Mirisanjem hrane ljudi su u stanju bolje osjetiti njezine složene okuse.
THC također povećava glad tako što utječe na receptor CB1. On povećava okus saharoze, ali nema učinke na senzacije slano ili gorko. To bi moglo pomoći u objašnjenju subjektivnog osjećaja da slatke namirnice imaju bolji okus kada smo napušeni.
THC stimulira receptorska mjesta u hipotalamusu koja uzrokuju otpuštanje hormona grelina. Grelin djeluje na hipotalamus kako bi povećao glad, a u isto vrijeme pomaže pripremiti probavni trakt za unos hrane.
Na kraju, pušenje marihuane čini da se osjećate kao da lebdite na oblacima jer vaše tijelo otpušta više dopamina; a osjećate glad zbog otpuštanja grelina i vezanje THC-a za receptore anandamida. Oni u kombinaciji oponašaju iste osjećaje u tijelu kao kada niste jako dugo ništa jeli. Zbog ove kombinacije imate osjećaj da biste mogli pojesti tonu hrane, a kada počnete jesti, zbog gore navedenih faktora, okus hrane je nevjerojatan.