Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Ako ste prešli 25., dobro znate što vas čeka ujutro nakon što ste popili čašicu više prethodnu večer. Mamurluk, jutarnji suputnik kojeg nitko ne dočeka s osmijehom.
No s godinama, osjećaj mamurluka ponekad se javi i kada nismo konzumirali alkohol. Neka su jutra jednostavno teža od drugih. Osjećate težinu i bol u glavi, umor, iscrpljenost, malaksalost pa čak i mučninu. Ako nemate gripu, dijareju ili temperaturu, odnosno ako ne pokazujete nikakve znakove bolesti, sigurno ćete se pitati zašto vam se to događa. Stručnjaci kažu kako se radi o različitim stupnjevima dehidracije, koja može prouzročiti takozvani jutarnji mamurluk.
Takav mamurluk mogu izazvati nedostatak tekućine, prekasna i nezdrava večera te napici s puno šećera koje ste popili neposredno prije spavanja. Dehidraciju je moguće izraziti u stupnjevima, no čak i ona najblaža sprječava normalnu funkciju organizma te smanjuje protok krvi, apsorpciju nutrijenata te dotok kisika u mozak.
Iako će većina ljudi pomisliti da je najbolji indikator dehidriranog organizma žeđ, to ne mora biti slučaj. Dehidraciju je najbolje i najlakše primijetiti po boji urina. Ako je urin proziran, znači da pijete dovoljno tekućine. Neke od posljedica dehidriranog organizma su suha koža, grčevi u mišićima, suha usta, zatvor te upale oči. Kako biste izbjegli jutarnji mamurluk i samu dehidraciju organizma, pobrinite se o dovoljnom unosu tekućine kroz dan te pazite da namirnice koje konzumirate budu zdrave.
Foto: Andrea Piacquadio