Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Znanstvenici su otkrili da su osobe koje imaju deblji jezik izložene većem riziku od pojave poremećaja u snu.
Znanstvenici su otkrili stvarni uzrok poremećaja spavanja u kojem disanje nakratko prestaje. Takozvana “apneja u snu” ozbiljan je poremećaj koji se manifestira glasnim hrkanjem, a prema najnovijim znanstvenim istraživanja, uzrok ovog poremećaja mogao bi biti – jezik.
Znanstvenici su otkrili kako su osobe koje imaju deblji jezik izložene većem riziku od pojave poremećaja u snu. Ako se pitate kako ćete znati imate li debeli jezik, odgovor je jednostavan. Sve što trebate jest u potpunosti ispružiti jezik. Ako u središtu usne šupljine ne možete vidjeti uvulu (dio mekog nepca s kojeg visi resica), tada imate debeli jezik.
Iako je poznato kako je poremećaj sna povezan s prekomjernom težinom, znanstvenici nisu znali na koji je točno način prekomjerna težina povezana s poremećajem sna i njegovim nepoželjnim efektom – hrkanjem. Sada se čini kako je misterij riješen: naime, upravo osobe s prekomjernom tjelesnom težinom najčešće imaju i debeli jezik.
No, istraživanja su također pokazala kako gubitak tjelesne težine pozitivno utječe i na smanjivanje debljine jezika, a ukoliko se debljina jezika smanji za samo jedan posto, u jednakom će se postotku smanjiti i rizik od pojave poremećaja u snu.
Istraživanja provedena na 67 ispitanika s prekomjernom tjelesnom težinom koji ujedno pate od poremećaja u snu pokazala su kako su se kod osoba koje su uspješno smanjile tjelesnu težinu tijekom razdoblja od šest mjeseci simptomi poremećaja u snu smanjili za čak 30 posto.