Ovim vježbama si možete u samo tri minute dnevno produljiti život
Svi znamo da su zdrava prehrana i redovito kretanje ključ kvalitetnog i dugog života. Ipak, u užurbanoj svakodnevici često ih pomalo zanemarujemo -...
Zatvaranje u vlastita četiri zida utječe na sve aspekte života, pa tako i na spavanje. Možda nikad niste imali problema sa spavanjem, ali sada ih osjećate? Niste sami, taj problem pogađa mnoge pa su stručnjaci za britanski Metro popisali uzroke, ali i ponudili moguća rješenja.
Premalo boravite na danjem svjetlu
Mnogi sada uopće ne izlaze ili barem dok ne završe s poslom kod kuće pa nije čudno da se naši obrasci spavanja mijenjaju.
“Mnogi ne napuštaju dom ujutro jer ne moraju na posao, u dućanu ili u teretanu. Ako se tijekom dana ne izlažemo sunčevoj svjetlosti, naš cirkadijalni ritam postaje neusklađen s našim ponašanjem”, pojašnjava osobni trener Aaron Brown te upozorava da se nedostatak izvorne sunčeve svjetlosti povezuje s promjenama vremena spavanja, trajanjem spavanja i njegovom kvalitetom.
Protiv toga se možete boriti tako da barem 30 do 90 minuta u danu provedete na danjem svjetlu, posebno u prijepodnevnim satima. Dovoljno je proviriti glavom kroz prozor.
Nedostatak rutine
“Važno je pokušati se pridržavati rutine buđenja i lijeganja u krevet. Teško je odoljeti kasnonoćnom filmskom maratonu, ali to biste svakako trebali izbjegavati”, smatra Brown.
Tjeskobni ste zbog previše vijesti
Opće je poznato da tjeskoba i narušeno mentalno zdravlje imaju negativan učinak na san. A trenutačno, uz hrpu vijesti o koronavirusu i potresu u Zagrebu, vjerojatno ste pod stresom više nego inače.
Limitirajte čitanje i gledanje vijesti jer bi to moglo smanjiti anksioznost i pomoći da bolje spavate.
“Društvene mreže su odlična stvar, ali sada mogu ljude preopteretiti i probuditi nepotrebne strahove. Pokušajte pratiti vijesti samo jednom ili dvaput u danu i to kako biste se informirali o porukama nadležnih”, predlaže farmaceut Sid Dajani.
Spavaća soba više nije namijenjena samo spavanju
“Spavaće sobe nekoć su bile rezervirane za spavanje, a danas su mjesta u kojima radimo, igramo se, zabavljamo i okupljamo”, kaže psihologinja Natalia Ramsden.
Naravno, to se može odraziti i na obrazac spavanja. Zato je važno odvojiti sobe u kući (ako je to moguće) za različite funkcije jer to će pomoći vašem mozgu da spavaću sobu povezuje sa spavanjem.
“Nemojte iz kreveta gledati televiziju. Ukratko, u spavaćoj sobi izbjegavajte bilo kakve aktivnosti osim spavanja”, savjetuje trener Brown.
Premalo se krećete
Iako možda inače ne vježbate, vrlo vjerojatno se sada krećete manje nego ikad.
“Kretanje i tjelesna aktivnost utječu na kvalitetnu sna. Srećom, postoje brojne vježbe koje možete raditi i iz vlastitog doma pa se okrenite takvim navikama”, zaključuje psihologinja dr. Elena Touroni.
Photo by Andrea Piacquadio from Pexels