Kad je riječ o pozitivnom stavu zemalja o menstrualnom zdravlju, Hrvatska je na 70. mjestu
Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu - g...
Ujutro stanete na vagu i shvatite da ste na dobrom putu. Iduće jutro imate kilogram ili dva više. Što se događa? Kako je to moguće?
Ovaj dobro poznat scenarij sigurno su barem jednom iskusili svi koji su pokušavali smršavjeti. Iako frustrira, prije nego što počnete ludjeti i razmišljati o odustajanju – dobro je znati zbog čega se to može dogoditi.
Ovo je 10 razloga zbog kojih vaga može pokazati da ste se udebljali preko noći.
“Nakon napornog treninga, posebice ako radite pokrete koji aktiviraju puno teških mišićnih skupina, lako je dobiti par kilograma”, kaže stručnjakinja Georgie Fear za časopis Women’s Health.
Naime, kad vježbate, na mišićima se mogu pojaviti sitne rane koje moraju zacijeliti. Taj proces uključuje nakupljanje tekućine oko mišićnih stanica, kako pojašnjava Fear i dodaje kako to ne znači da takve pokrete treba izbjegavati, nego im dati vremena da se oporave i privremeno zaboraviti na vagu.
Sol uzrokuje nakupljanje vode u organizmu. Da je to uzrok povećane tjelesne težine najlakše ćete uočiti po otečenim zglobovima i nadutom trbuhu. Imajte na umu da povećan unos soli može dovesti i do zatvora.
Vlakna su ključna za pravilnu probavu. Kad ne pojedete dovoljnu količinu vlakana, koja se nalaze u žitaricama, voću i nekom povrću, normalno je da ćete uočiti veći broj na vagi.
Kad dehidrirate, obično težite manje jer se mišići i tkivo suše. Ali, nedostatak vode tjera bubrege da zadržavaju tekućinu, što će dovesti do privremenog povećanja težine kad popijete vodu.
Netolerancija na mliječne proizvode, fruktozu, jaja, morske plodove, gluten, umjetne zaslađivače, soju i druge namirnice može uzrokovati nadutost i dovesti do zadržavanja vode.
Kod žena je povećanje tjelesne težine tijekom PMS-a normalna pojava. Predmenstrualno stanje ima brojne nuspojave, a ovo je jedna od njih.
Mnogi na dijeti izbjegavaju tjesteninu, a kad je ponovno počnete jesti, tijelo će glikogen pohranjivati u mišiće i jetru. U kombinaciji s vodom, to može dovesti do nadutosti.
Lijekovi poput antihistamina, inzulina i nekih antidepresiva mogu uzrokovati debljanje. Kod konzumacije nekih lijekova tijelo zadržava vodu, neki smanjuju ili povećavaju apetit ili čak smanjuju učinkovitost rada metabolizma i povećavaju pohranu masti.
Ako sumnjate da lijekovi uzrokuju iznenadno povećanje tjelesne težine, najbolje je posavjetovati se s liječnikom o eventualnoj promjeni terapije.
Kako dan odmiče kraju, tako je manja vjerojatnost da će tijelo koristiti hranu kao gorivo. Zato treba izbjegavati kasnonoćne obroke i jesti uvijek u isto vrijeme.
Ako se previše ograničavate, tijelo će pokušavati stvarati zalihe. Zato se kaže da su ovakve dijete kontraproduktivne. Zdravije je hraniti se svime, ali u umjerenim količinama.