Ovu vrstu tjelovježbe trebate izbjegavati ako bolujete od dijabetesa

by | 2 rujna, 2019
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES/THINKSTOCK

Zbog načina života i stresa, sve se češće dijagnosticira dijabetes tipa 2, odnosno stečeni dijabetes.

Osobama koje imaju dijabetes svakodnevna tjelovježba je uz pravilnu prehranu ključna za zdravlje jer pomaže kontrolirati razinu šećera u krvi. No ne svaka vrsta tjelovježbe.

Neodgovarajuća fizička aktivnost čak može i pogoršati zdravstveno stanje osoba s dijabetesom, kako upozorava predsjednik Indonezijskog endokrinološkog društva i profesor medicine na Sveučilištu Udayana dr. Ketut Suastika za portal Tempo.co.

Riječ je o anaerobnim vježbama poput dizanja utega i sklekova te općenito preintenzivnoj tjelovježbi. Dr. Suastika ne savjetuje dijabetičarima ni preskakanje užeta, a kao razlog navodi gomilanje oksidativnog stresa u tijelu koji podiže razinu šećera u krvi, što nije poželjno kod osoba s dijabetesom.

“Uzmimo za primjer dizanje utega. Kod osoba s dijabetičko retinopatijom dizanje utega može dovesti do sljepoće”, upozorava dr. Ketut Suastika.

Dijabetičarima savjetuje umjerenu aerobnu tjelovježbu poput polusatnog svakodnevnog hodanja ili džogiranje.

“Najmanje 150 minuta fizičke aktivnosti na tjedan. Ako preskočite dva dana tjedno, još uvijek dovoljno vježbate. Ovo je provjerena metoda koja dijabetes drži pod kontrolom”, zaključuje za portal “The Jakarta Post” ugledni liječnik.

Dijabetes tipa 2 je stečeni dijabetes te se, ako se pravodbno reagira, zdravim životnim stilom, prije svega zdravom i prilagođenom prehranom te umjerenom tjelovježbom može regulirati i očuvati zdravlje.

IZVOR: ZIVOTISTIL.RTL.HR