Par praktičnih savjeta kako uzgojiti bonsai drvo

by | 19 listopada, 2021

U drvo bonsai jako je lako zaljubiti se. Ali, osim što izgleda divno, malo i slatko – valja s njime znati kako postupati. Donosimo par savjeta uz koje će rukovanje ovom vrstom drveća biti lakše.

Što je bonsai?

Bonsai su malena drvca koja rastu u posudi, a potječu iz Kine i Japana i njihove drevne umjetnosti. Tada se bonsai nazivao penjing, što bi značilo umjetnost oblikovanja minijaturnih stabala i biljaka.

Njihova specifičnost upravo je u tome što su malena, to jest ostaju minijaturna pa itekako treba znati kako s njima rukovati i oblikovati ih. Ako ste se odlučili za ovu vrstu drveća, svakako ga kupite u specijaliziranim prodavaonicama i rasadnicima kako bi vam i oni mogli preporučiti što je najbolje, gdje ga držati i kako se brinuti o njemu.

Kako uzgajati bonsai?

Biljku je važno držati na povišenom mjestu, ali i na mjestu koje ima dosta sunčeve svjetlosti, ali opet ne direktne. Uz to, ne odgovara im hladan propuh, kao ni izravna toplina iz radijatora koji su često postavljeni ispod prozora. Tijekom zime najidealnije mjesto je južna strana i temperature ne niže od 15 °C. Imajte na umu da mnoge bonsai biljke, poput bora, smreke i jele neće uspijevati u zatvorenom prostoru jer su isključivo za vanjski dio.

Zalijevanje je itekako ključno. A to znači: važno je da se zemlja nikad ne osuši u potpunosti, ali i da nikada ne smijete previše zalijevati. Tijekom zime potrebno je rjeđe zalijevanje jer upravo suprotno, to jest prekomjerno zalijevanje je jedno od najčešćih ubojica ovog drvca. Voda neka uvijek bude mlaka, a bonsai voli puno vlage pa slobodno posegnete i za metodom prskanja lišća.

Ako primijetite da lišće žuti ili postaje crno na vrhovima, moguće je da korijenje ima previše vode. Tada pustite da biljka potpuno osuši, a ako i dalje dolazi do istog problema pokušajte ga presaditi, kako piše realsimple.com, a govori Eric Schrader, stručnjak za bonsai drva u San Franciscu.

Obratite pozornost na to da je bonsai potrebno presaditi svake tri godine, ovisno o biljci te da bi se on morao nalaziti u tegli s drenažnim rupama. Ako se želite odvažiti i opustiti u avanturu obrezivanja, svakako se prvo informirajte putem interneta ili YouTube kanala. Preporučuje se prihranjivanje umjetnim gnojivom, ali pritom svakako pripazite na količinu koju koristite.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Les (@les_bonsai)

Foto: Instagram, naslovna: @bonsai.studio.bg