Ovo su trenuci na Paraolimpijskim igrama u Parizu vrijedni pamćenja

by | 9 rujna, 2024
Paraolimpijske igre trenuci

Paraolimpijske igre najveće su sportsko događanje za osobe s invaliditetom, a nakon što su završile, donosimo mali presjek odabranih sportašica koje ćemo pamtiti!

Ove godine na Paraolimpijskim igrama natjecale su se 1983 žene, što je 45 % od ukupnog broja sportaša.

Za usporedbu, na Paraolimpijskim igrama u Tokyju 2020. omjer je bio 42 %, a natjecalo se 1846 žena.

I upravo ono najdivnije vrijedno pamćenja jest ta snaga i volja koju sportašice imaju, ali i osobni rekordi koje su oborile.

U vrtlogu svakodnevnih loših vijesti diljem svijeta, inspiracija je vidjeti ovakvu hrabrost, talent i želju kakvu su pokazale sportašice (i sportaši) na ovogodišnjim Paraolimpijskih igrama.

Izdvojili smo ih!

Paraolimpijske igre 2024: Posebni trenuci sportašica

Anđela Mužinić Vincetić

Najbolja hrvatska parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić (31) osvojila je zlatnu medalju na Paraolimpijskim igrama.

Zakia Khudadadi

Afganistanska tekvondašica Zakia Khudadadi osvojila je broncu u kategoriji K44 -47 kg i time osvojila prvu medalju u povijesti za Paraolimpijski tim izbjeglica.

Postala je poznata nakon pobjede na Afričkom međunarodnom prvenstvu u parataekwondou 2016. u dobi od 18 godina.

Njezin put prema brončanoj medalji u Parizu uključivao je bijeg u Francusku, gdje sad živi i trenira.

“Ovu medalju želim dati cijelom svijetu. Nadam se da će jednog dana u mojoj zemlji biti slobode, za cijeli svijet, za sve djevojke, za sve žene, za sve izbjeglice na svijetu,” rekla je.

Sheetal Devi

Sheetal je osvojila sa sunarodnjakom Rakeshom Kumarom brončanu medalju u streličarstvu na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Osim što je bila najmlađa sudionica natjecanja, u fokus javnosti ta 17-godišnja osvajačica zlata na Azijskim paraigrama došla je kao jedina natjecateljica koja strijele odapinje bez ruku.

Ubrzo je postala viralna nakon nastupa na Igrama jer je spretnošću stopala i preciznošću ramena postigla pogodak.

Oksana Masters

Oksana Oleksandrivna Masters američka je paraolimpijska sportašica u više sportova iz Louisvillea, Kentucky.

Masters je rođena u Ukrajini tri godine nakon nuklearne katastrofe u Černobilu, koja je utjecala na duljinu njezinih udova i razvoj kostiju.

Na Paraolimpijskim igrama osvojila je dvije zlatne medalje.

Ona koristi sport kao način da se osjeća osnaženo i prihvaća svoje tijelo. Za CNN je rekla: “To je bilo putovanje za mene da zavolim sebe i prihvatim sebe i vidim svoje tijelo kao moćno i snažno. Nije to bilo putovanje preko noći. Sport me stvarno naučio kako je u redu skinuti noge pred ljudima, a da i dalje budem moćna i osjećam se moćno”.

Jodie Grinham

Britanska paraolimpijka Jodie Grinham (31) osvojila je brončanu medalju u streličarstvu na Paraolimpijskim igrama u Parizu, i to u sedmom mjesecu trudnoće.

Time je  Jodie postala miljenica britanskih navijača, a dospjela je i na naslovnice međunarodnih medija.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paralympics (@paralympics)

Valentina Petrillo

Talijanska sprinterica Valentina Petrillo (50) prva je trans žena koja se natjecala na Paraolimpijskim igrama.

Prije tri godine, više od 30 atletičarki podnijelo je peticiju Talijanskom atletskom savezu tražeći njezino uklanjanje iz ženskog natjecanja.

Svjetska atletska federacija zabranila je transrodnim ženama koje su prošle kroz muški pubertet natjecanje u ženskoj kategoriji na međunarodnim natjecanjima, međutim, prema pravilima Svjetske para-atletike, sportašica koja je zakonski priznata kao žena ima pravo natjecati se u kategoriji za koju je kvalificirana zbog svog oštećenja.

Foto: Instagram, naslovna: Foto: Alex Slitz/Staff; Michael Steele/Staff; Steph Chambers/Staff Getty Images Sport via Getty Images