Marija Kulušić u novoj kolekciji koristi elemente dalmatinske narodne nošnje
Hrvatska modna dizajnerica Marija Kulušić, osnivačica istoimenog slow fashion brenda, predstavila je briljantnu modnu kolekciju nadahnutu elementim...
U automobilskoj nesreći na autocesti u blizini Nove Gradiške na današnji dan prije pet godina smrtno je stradao Toše Proeski.
Vijest o trentku najpoznatijeg pjevača regije koji je u trenutku nesreće imao samo 26 godina, duboko je potresla Makedoniju, ali i svijet. Strani su mediji o ovoj tragediji govorili kao o "odlasku balkanskog Elvisa Presleyja, a 17. listopada u Makedoniji je proglašen Danom žalosti.
Svake godine Tošini fanovi u spomen na život i smrt slavnog pjevača, organiziraju mise, bdijenja i "hodočašća".
Predstavnici grada, Republike Makedonije i članovi kluba obožavatelja položili su vijence i zapalili svijeće kod spomen-obilježja ispred Elektrotehničke škole. Šesnaestero makedonskih sportaša u subotu ujutro krenulo je na tradicionalni ultramaraton do Tošina rodnoga grada Kruševa.
Danas bi trebali stići na odredište, a u četiri dana pretrčat će više od tisuću kilometara.
Mise za Tošu najavljenu su u Zagrebu, Ljubljani i Beogradu.
Svoju kratku, ali blistavu karijeru Toše Proeski započeo je 1996. godine na dječjem festivalu Makfest, nakon čega je nastupao na raznim festivalima u Makedoniji i redovito osvajao nagrade publike i stručnih žirija. 1999. godine izdao je debitantski album "Nekade vo Nokta" ("Negdje u noći"), na kojem je surađivao s najpoznatijim makedonskim pop autorima. Iste godine, Toše je održao prvi samostalni koncert u Skopju, na kojem je, unatoč lošem vremenu, uživalo desetak tisuća obožavatelja. Godine 2000. Toše Proeski osvojio je treće mjesto na makedonskom predizboru za Pjesmu Eurovizije, nakon čega je izdao drugi album "Sinot Božji". Njegov talent ubrzo su prepoznali slušatelji diljem Balkana pa je iste godine osvojio "Oscar popularnosti".
Svoj treći studijski album "Ako me pogledneš vo oči" snimio je u Grčkoj i objavio ga 2003. godine. Pjesma "Čija si" s tog albuma postala je jedan od njegovih najvećih hitova, a album je promovirao u Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Srbiji i Bugarskoj, nakon čega je zaradio epitet "kralja pirata". Njegovi su se nosači zvuka, naime, mahnito prodavali diljem bivše Jugoslavije, no on i njegova izdavačka kuća nikad na tome nisu zaradili, s obzirom na to da su bili djelo pirata i preprodavača.
Svoj osebujni vokal Toše Proeski nastavio je usavršavati u New Yorku, s poznatim profesorom pjevanja Williamom Reyom, koji je učio i Luciana Pavarottija. Godine 2003. dobio je Humanitarnu nagradu majke Tereze te je postao UNICEF-ov ambasador dobre volje. 2004. godine predstavljao je Makedoniju na Eurosongu s pjesmom "Life", no unatoč favoriziranju medija osvojio je 14. mjesto. Iste godine snimio je pjesmu "This World", koja je postala UNICEF-ova himna, a otprilike u to vrijeme potpisao je ugovor s diskografskom kućom Dallas Records, koja se otad brinula za njegovu karijeru u Hrvatskoj i Sloveniji, prenosi Index.hr
Miljenik kolega i obožavan od strane cijele regije pa i većeg dijela svijeta, a prije svega osoba koja je zračila neobjašnjivom karmom, zauvijek će ostati zapamćen kao izuzetan glazbenik i srce Balkana.