Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Mozak treba vježbati baš kao i ostatak tijela, a nije loše shvatiti ga kao mišić – ako nema dovoljno potrebnih nutrijenata i vježbe, zakržljat će vam… i onda ćete imati problema s demencijom.
U sveobuhvatnoj analizi rizičnih faktora koji stoje iza demencije znanstvenici su ukazali na njih devet koji su od posebnog značenja. Ti čimbenici uključuju prestanak daljnjeg obrazovanja nakon 15. godine, problem visokog krvnog tlaka, pretilost i gubitak sluha u srednjoj životnoj dobi, kao i pušenje, depresiju, fizičku neaktivnost, društvenu izolaciju i dijabetes u kasnijoj životnoj dobi.
Stručnjaci smatraju da bi se eliminacijom svih ovih čimbenika mogao ukloniti jedan od tri slučaja demencije u svijetu.
“Iako se demencija dijagnosticira u kasnijem životu, promjene na mozgu počinju se odvijati godinama ranije”, kaže Gill Livingston, profesor s College Universityja u Londonu i jedan od 24 međunarodna stručnjaka koja je medicinski časopis “Lancet” angažirao na provedbi analize.
Uz to, izostanak potpunog srednjeg obrazovanja u vrijeme mladosti može ljude učiniti manje otpornima na gubitak kognitivnih funkcija u starijoj dobi, navode stručnjaci, dok očuvanje sluha pomaže ljudima da bolje i bogatije doživljavaju svijet oko sebe, gradeći istodobno kognitivne sposobnosti.
Također, prestanak pušenja smanjuje izloženost neurotoksinima i poboljšava zdravlje srca koje utječe na zdravlje mozga, kako ističu stručnjaci.
Uglavnom, pet faktora koji najviše utječu na zdravlje mozga su:
IZVOR: METRO-PORTAL.RTL.HR