
Svjetska trenerica holivudskih zvijezda dolazi u Zagreb podijeliti tajne liderske komunikacije
Lideri ne osvajaju povjerenje samo riječima. Njihova prisutnost govori jednako glasno. Ulogu lidera ne čini samo znanje i iskustvo – činimo je mi s...
Kako biste bili uspješni na razgovoru za posao, potrebno je shvatiti neka pravila igre. Naime, mnoge tvrtke dobivaju na stotine prijava za svaki oglas, pa i prije nego što se intervjui dogovore, mnoge tvrtke procjenjuju kandidate i daju im bodove. Stoga, ako ste došli do intervjua, na pola ste puta i imate veće šanse za dobiti posao.
Mnogi kandidati ne slušaju pitanje ili pokušavaju u odgovor uključiti detalje koji nisu povezani s pitanjem. Pažljivo poslušajte pitanje, a u slučaju da ste nesigurni, zamolite ispitivača da ponovi te zatim dajte odgovor koji se odnosi na postavljeno pitanje.
Dajte specifične primjere o onome što ste radili. Dobri ispitivači su istrenirani za postavljanje pitanja koja zahtijevaju primjere, a ne hipotetske ideje što biste napravili nekoj situaciji. Ako ispitivač ponovi isto pitanje, znači da niste odgovorili na neki dio pitanja ili niste dali stvarni primjer.
“Koja je vaša najveća mana?” ili slična pitanja predstavljaju zamke. Pitanja planirajte unaprijed i imajte nekoliko odgovora u pripremi. Odgovorite na pitanje i nemojte ga pokušavati izbjeći, ali pokušajte odgovor preokrenuti u priču o uspjehu.
Držite se zadane teme. Nemojte odgovarati dugo kada možete odgovoriti sažeto. Predugi odgovori vam ne idu u korist i uzrokuju da se ispitivač isključi, što znači da neće zapamtiti dovoljno da bi vas dobro procijenili.
Gledajte ispitivače u oči kad god je to moguće i nasmijte se. Nemojte se češati, držati pogrbljeno ili na bilo koji drugi način izgledati neprofesionalno. Nemojte se ljuljati na stolici tijekom razgovora i nemojte se igrati kemijskom olovkom. To smeta i iritira ispitivače, a može se vrlo negativno odraziti na dojam koji ostavljate.