Zaboravite na skupe proizvode za eksfolijaciju – ova domaća maska za lice će vas oduševiti
Prirodna njega kože nikad nije bila jednostavnija. Isprobajte domaću masku od zobenih pahuljica i jogurta koja će vašoj koži pružiti potrebnu hidra...
Danas ćemo vam detaljno objasniti zbog čega nastaje suha koža i na koji ju način trebate tretirati, pogotovo zimi, kada je koži potrebna dvostruka njega. Mnogi zanemaruju pojavu suhe kože, koja nimalo nije benigna.
Što izaziva pojavu suhe kože?
Hladan zrak sadrži manje vlage, tako da je jedan od dubljih razloga temperatura. Sapun je drugi izazivač: sapunica koja čisti kožu je istovremeno i suši, najviše zbog kemijskih sastojaka. Iako uklanjanju bakterije i nečistoće, oni također skidaju i prirodni sloj ulja na koži.
Dermatolozi zato ne preporučuju svakodnevno sapunanje cijelog tijela kada se kupamo, već samo jednom tjedno. Jedini su izuzetak ruke, stopala, pazusi, genitalije i koža ispod grudi.
Još jedna stvar koja uklanja prirodne masnoće s kože i isušuje ju jest dugo tuširanje pretoplom vodom.
Koje sastojke treba potražiti u kremama kada se želimo riješiti suhe kože?
Postoje dva tipa sastojaka: humektanti („ovlaživači“) – koji privlače vodu na koži, i emolijensi – koji zadržavaju vodu unutra.
Humektanti: Lecitin, Propilen glikol, Sorbitol i hijaluronska kiselina.
Emolijensi: Petrolatum, Lanolin i Dimetikon.
Kada je suha koža “nešto više”?
Ljuštenje kože i osjećaj zategnutosti normalni su simptomi suhe kože. Ali ako ih počnu pratiti crvenilo, oticanje, preveliki svrbež i stvaranje krastica, trebali biste posjetiti svog dermatologa. To može predstavljati alergiju ili nešto gore, kao što je ekcem.
Kako spriječiti pojavu suhe kože?
Možda će vam zvučati kontradiktorno, ali prvo biste trebali početi blagim pilingom, jer bez dobre eksfolijacije, vaše kreme neće imati nikakav efekt. Jednom tjedno, dok se tuširate, uzmite sredstvo za piling s mliječnom kiselinom. Ono će skinuti odumrle stanice, a uz to se ponaša kao humektant.
Kada biste trebali hidratizirati kožu?
Vjerojatno ste čuli da to trebate raditi dok je koža i dalje vlažna kako biste “zarobili” vlagu na njoj. Umjesto toga, utapkajte proizvod na pretežno suhu kožu za bolji efekt.
Izvor: elle.rs
Foto: Guliver/Thinkstock