Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Neke vrste povrća su zdravije kada se jedu kuhane, jer se kuhanjem razbija njihova jaka stanična struktura, tako da organizam lakše može apsorbirati vrijedne sastojke koje čuvaju.
Špinat
Organizam lakše apsorbirati kalcij, željezo, magnezij, lutein i antioksidanse poput beta-karotena koje ovo zeleno povrće sadrži. Na primjer, količina kalcija se utrostruči kuhanjem špinata.
Kelj
Sirovi kelj je jako težak za probavu. Također, kuhanje povećava razinu vitamina A i K i vlakana u kelju.
Gljive
Termička obrada gljiva ne samo da je zdravija nego je i sigurnija. Postoji nekoliko vrsta gljiva koje se jedino smiju jesti kuhane, a čak i one koje smiju jesti sirove, teško se probave u tom stanju. Gljive imaju vrlo jaku staničnu strukturu, pa kuhanje pomaže da se usvoje hranjivi sastojci koji su skriveni u njima, čini ih lakše probavljivim i ubija toksine koje mogu sadržavati.
Rajčica
Kuhanjem se povećava razina likopena koji dospijeva u organizam. Iz sirove rajčice u organizam dospijeva svega 4 posto ovog antioksidansa koji istraživanja dovode u vezu s nižim rizikom od srčanih bolesti i karcinoma.
Mrkva
Beta-karoten, antioksidans iz mrkve koji organizam pretvara u vitamin A, pomaže da bolje vidimo. Sirova mrkva je ponekad teška za probavu, dok je kuhana ne samo lakša za probavu, već joj je i nutritivna vrijednost veća.
Izvor: zdravahrana.com