Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Obitelj, posao, računi, višak obveza i manjak vremena neki su od uzročnika stresa koji je jedan od glavnih krivaca mnogih današnjih bolesti. Ovo su znakovi da ste pod stresom i kako je vrijeme da nešto promijenite.
1. Crvene mrlje (nisu alergija)
Kad tijelo doživi preveliki stres (nebitno je li u pitanju kratkoročni ili dugoročni stres), aktivira se imunitet te tijelo počne ispuštati kemijski histamin kako bi se borilo protiv “bolesti”. Ako stres ne nestane, u suštini ćete razviti jaku alergijsku reakciju. Kad je imunitet oslabljen stresom, kožu mogu nadražiti stvari na koje nikada prije nije reagirala – kao što su sapun, hladnoća ili vrućina, losioni ili deterdžent za pranje rublja, kako piše 24sata.
2. Nagle promjene u težini
“Stres izaziva oslobađanje hormona kortizola, što umanjuje sposobnost vašeg tijela da prerađuje šećer u krvi i mijenja način na koji metabolizirate masnoće, proteine i ugljikohidrate, što može dovesti do povećanja ili gubitka težine!, objasnila je dr. i klinički instruktor medicine na medicinskoj školi Icahn na brdu Sinai u New Yorku, Shanna Levine.
Stres također može potaknuti nezdrave prehrambene navike kao što su prejedanje ili gubitak apetita, kako dodaje.
Što napraviti: Jedite orahe. Protein će vam pomoći ako premalo jedete, a vlakna će vas ispuniti ako previše jedete.
3. Česte glavobolje
Ako nikad niste patili od glavobolja, a odjednom se osjećate kao da vam glava stalno puca, možda ste pod prevelikim stresom. Stres oslobađa kemikalije koje mogu uzrokovati promjene na živcima i krvnim žilama u mozgu, što dovodi do glavobolja. Ako ste skloni migrenama, stres ih može aktivirati ili čak i pogoršati. Također je uobičajeno da se pod stresom napnu mišići, što također može uzrokovati glavobolju.
4. Želudac ne funkcionira kao inače
Stres može poremetiti funkcije želučanog trakta na više načina. Može uzrokovati da tijelo proizvodi više probavne kiseline, što dovodi do žgaravice.
“Stres također može usporiti stolicu, što uzrokuje plin i nadutost, a može i povećati grčenje debelog crijeva, što dovodi do grčeva i proljeva”, rekla je dr. Deborah Rhodes, liječnica interne medicine iz klinike Mayo.
5. Stalne prehlade
Stres potiskuje imunitet, što olakšava čovjeku da se razboli i uspori oporavak od bolesti.
“Kad su ljudi pod stresom, razbole se. Prehlada je jedan od najčešćih bolesti potaknutih stresom, koje se pojavljuju jer imunološki sustav ne može potisnuti virus”, kaže dr. Levine.
Istraživači sa Sveučilišta Carnegie Mellon u Pittsburghu zarazili su dobrovoljce virusom prehlade, kako piše Reader’s Digest. Oni koji su u pristupnoj anketi napisali da su često pod stresom su se dva puta češće prehladili za razliku od ispitanika koji nisu bili pod toliko stresa.
Što napraviti: Jedno istraživanje je utvrdilo da dodaci cinka ili pastile s cinkom mogu skratiti trajanje prehlade za otprilike jedan dan ako se prvi put uzmu u roku od 24 sata od pojave iste. Meditacija, redovita tjelovježba i puno spavanja također mogu pomoći ljudima da smanje svakodnevni stres i poboljšaju imunitet.
6. Ponovno su vam izbile akne
Mislili ste da su akne udaljena tinejdžerska noćna mora, ali ako vam je lice iznenada nered pun crvenih prištića, vrlo vjerojatno je tome uzrok stres. Kad ste pod stresom, tijelo ispumpava više hormona, poput kortizola, što uzrokuje da žlijezde kože stvaraju više ulja. Taj višak ulja može biti zarobljen unutar folikula sitnih dlačica, a zajedno s prljavštinom i odumrlim stanicama kože stvara prištiće.