Otežano uspavljivanje, često buđenje tijekom noći, jutarnji umor i bezvoljnost simptomi su nesanice, koja znatno narušava kvalitetu života. Procjenjuje se da polovica stanovnika na našoj planeti pati od ovog poremećaja, a čak trećina njih su žene.
Da bi se ovaj poremećaj otklonio na pravi način, neophodno je pronaći uzrok nesanice: ponekad se on krije u kroničnom stresu, brigama, depresiji, ali razlog su najvećem broju slučajeva – nezdrave životne navike.
Stručnjaci ističu da zdrave životne navike u najvećem broju slučajeva rješavaju problem nesanice:
Izbjegavajte konzumiranje kave nakon 16 h, jer je organizmu potrebno oko 10 sati da izluči sav uneseni kofein.
Ne večerajte nakon 18h – to se osobito odnosi na tešku hranu kao što su proteini koji opterećuju probavni sustav u vrijeme kada se tijelo mora odmarati.
Izbjegavajte slatkiše u večernjim satima, jer nagli skok šećera u krvi razbuđuje organizam.
Rješavanje problema ostavite za sutra kada budete odmorni i naspavani. Umjesto toga, prije odlaska na spavanje čitajte knjigu relaksirajućeg sadržaja.
Ne koristite računalo prije spavanja – svjetleći ekran ”zbunjuje” mozak i ograničava proizvodnju melatonina, hormona koji potiče spavanje.
Gledanje horor i akcijskih filmova kao i nekih drugih uznemirujućih sadržaja svakako nisu dobar uvod u san, a svjetlost TV ekrana će, kao i računalo, signalizirati mozgu da još nije vrijeme za spavanje.
Izbjegavajte konzumiranje alkohola bar sat vremena prije odlaska na spavanje – iako žestoko piće može uspavati, često ima potpuno suprotan učinak.
Ne živcirajte se što ne možete zaspati – najgore što možete napraviti kada se tijekom noći probudite i ne možete ponovo utonuti u san je tjerati sebe da spavate. Nervozom ćete samo pogoršati problem. Opustite se i mirno čekajte da vam san ”dođe na oči”. Nemojte posezati za lijekovima za spavanje, jer ćete se s vremenom početi oslanjati na ovu terapiju.