Zagrebačko psihološko društvo podijelilo savjete za umirivanje nakon traumatičnog događaja
Stravični događaj koji se odvio u Prečkom šokirao je Hrvatsku. Nezamislivo je uopće pomisliti kako se osjećaju djeca i roditelji, kao i djelatnici ...
Svi smo mi s vremena na vrijeme zabrinuti zbog raznih problema. Muče nas posao, financije, obiteljski problemi, ljubavni problemi, razni strahovi, aktualna situacija u svijetu… Prije nego što posegnete za lijekovima, pokušajte se umiriti na druge, prirodnije načine. Kako, otkrijte u nastavku…
Popijte šalicu čaja od kamilice. Neki sastojci kamilice vežu se za iste receptore kao i valij, zato kamilica djeluje umirujuće. Zeleni čaj može vas umiriti zahvaljujući L-teaninu.
Hmelj sadrži umirujuće sastojke, ali to ne znači da će vas smiriti pivo. Ovi sastojci se nalaze u eteričnim uljima biljke, pa je uputno hmelj koristiti u aromaterapiji.
Valerijana se koristi kao umirujuće sredstvo ponajviše u tabletama ili tinkturama, zajedno s kamilicom, hmeljem i drugim biljkama umirujućeg svojstva.
Matičnjak se uzima u kapsulama, kao tinktura ili čaj, a odavno je poznat kao biljka s umirujućim djelovanjem.
Passiflora (Kristova kruna) biljka je umirujućeg djelovanja. Često se koristi za liječenje nesanice i nikako se ne bi smjela uzimati dulje od mjesec dana.
Lavanda je izvrsna biljka koja tjera tjeskobu kao od šale. Zahvaljujući ugodnom mirisu njezino eterično ulje obilato se koristi u aromaterapiji za smirenje.
Jeste li znali da vježbanjem možete odagnati tjeskobu i depresiju? Kada vas sljedeći put pritisnu problemi, “pobjegnite” od njih na joggingu, fitnessu ili baveći se nekim sportom. Važno je da aktivnost traje barem pola sata. Nakon toga osjećat ćete olakšanje i veću spremnost suočiti se s problemima.
Tehnike disanja. Postoji više tehnika disanja i opuštanja koje možete koristiti da biste odagnali uznemirenost i zabrinutost. Jedna od njih je i takozvana 4-7-8 tehnika koja se temelji na spoznaji da ne možete biti zabrinuti i disati duboko u isto vrijeme. Izvodi se na ovaj način: potpuno izdahnite i udišite brojeći do 4 – zadržite dah brojeći do 7 – i izdišite polako brojeći do 8.
Meditacija je osobito učinkovita u prevenciji ovakvih stanja. Ljudi koji redovito meditiraju bolje se nose sa stresom i zabrinutošću.
Pojedite nešto. Zabrinutost i uznemirenost javljaju se najčešće kada vam pada razina šećera u krvi. Pojedite par zalogaja hrane, a loše raspoloženje možete popraviti komadićem čokolade. Ona će vam pomoći lučiti serotonin, hormon zadovoljstva. Uravnotežena prehrana na duge staze smanjit će vašu ranjivost i bit ćete manje osjetljivi na probleme. U psihofizičkoj ravnoteži osobito su važne omega-3 masne kiseline.
Zimi posjetite saunu ili parnu kupelj, a ljeti se sunčajte. Toplina, osim što opušta tijelo i oslobađa ga toksina, mijenja i put neurotransmitera koji kontroliraju raspoloženje.
Prošećite šumom. Japanci ovo zovu Shinrin-yoku, ili “šumska kupka”. Pokazalo se da dvadesetak minuta lagane šetnje šumom snižava razinu hormona stresa neusporedivo bolje nego šetnja u gradu.
Izvor: Life Content
Foto: Unsplash